Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Obezitu mohou vyvolat viry

Obezitu mohou způsobit viry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezitu mohou způsobit viry. | foto: Reprofoto

PRAHA Tloušťka je nakažlivá a šíří se prostřednictvím virů, tvrdí americká bioložka po sérii pokusů na kuřatech.

Obezita patří k onemocněním s vážnými důsledky. O tom nepochybuje nikdo. Ale okolo jejího původu kupodivu tak zcela jasno není, byť to zní překvapivě. Leah Whighamová z University of Wisconsin v americkém Madisonu je přesvědčena, že je to dokonce choroba nakažlivá.

Jejími původci jsou viry z početné rodiny adenovirů, k nimiž patří i původci rýmy. Americká bioložka vychází z výsledků pokusů na zvířatech, která po nákaze lidskými viry tloustnou. Také u obézních lidí už byl prokázán zvýšený výskyt některých adenovirů. Výsledky nejnovějších experimentů týmu vedeného Leah Whighamovou přineslo lednové číslo vědeckého časopisu American Journal of Physiology.

Vědci při nich nakazili pokusná kuřata několika lidskými adenoviry. Jeden z virů označovaný jako Ad-37 vyvolal u kuřat zvýšené hromadění tuku v těle. Efekt byl jasně patrný, i když všechna infikovaná zvířata konzumovala stejné množství potravy. Probíhá i pátrání po důkazech o podílu viru Ad-37 na vzniku obezity u lidí.

„Zatím jsme neprověřili dost osob a nemůžeme proto z výsledků našich výzkumů dělat definitivní závěry,“ přiznává Leah Whighamová. Teorie americké bioložky se vymyká tradičnímu pohledu na obezitu. Není však úplně nová. Už před několika desetiletími pozoroval nadměrné tloustnutí u kuřat nakažených adenoviry indický biolog Nikhil Dhurandhar.
Jeho objev vzbudil pozornost lékařů, kterým připadá současná pandemie obezity jen stěží vysvětlitelná „pouhým“ přejídáním a nedostatkem pohybu. Obezitě stále častěji propadají i obyvatelé rozvojových zemí, kteří rozhodně nežijí v nadbytku.

„Výskyt obezity se jen v USA za posledních 30 let zdvojnásobil a u dětí dokonce ztrojnásobil,“ říká Whighamová. „Tak rychle se šíří jen infekční choroby a je možné, že všichni původci infekce dosud nebyli odhaleni. Mohou mezi nimi být i adenoviry.“
Leah Whighamová považuje za „usvědčené“ adenoviry AD-5 a Ad-36. Virus Ad-37 řadí mezi „silně podezřelé“.

Viry zjevně nejsou jedinou příčinou obezity. Pokud se však na jejím vzniku významnou měrou podílejí, povede cesta ke zhubnutí i přes testy, které odhalí přítomnost virů v lidském těle, a přes vakcíny proti adenovirům. Zatím ale nemají lékaři k dispozici žádné rychlé, jednoduché a spolehlivé testy na lidské adenoviry.

Prozatím tedy musíme všichni v boji s nadbytečnými kilogramy používat stále jen staré osvědčené recepty - méně jíst a více se pohybovat. Ale Leah Whighamová pro jistotu přidává ještě jednu zbrusu novou radu: „Myjte si ruce, abyste se nenakazili adenoviry.“

Případy, kdy byl prokázán infekční charakter chorob, u kterých se to neočekávalo, nejsou ojedinělé. Například žaludeční vředy se dlouhá léta připisovaly na vrub stresu, dokud australští lékaři neusvědčili z jejich vyvolávání bakterii Helicobacter pylori. V loňském roce dostali za tento objev Nobelovu cenu.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...