Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dojde k přelomu v recyklování plastů? Objev českých vědců jde do výroby

Věda

  14:39
PRAHA - Nová technologie na využití netříděných odpadních PET lahví, kterou vymysleli čeští vědci, se začne používat ve zkušební výrobě. Ústav chemických procesů Akademie věd ČR ji nechal patentovat a uzavřel smlouvu se zahraniční firmou, která buduje v Polsku závod na zpracování 10 000 tun odpadního produktu ročně. Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl ČTK spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například čisté PET lahve bez zátek. foto: Shutterstock

Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl ČTK spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například čisté PET lahve bez zátek. "Výjimečnost spočívá v tom, že technologie poskytuje výchozí produkt, z něhož se vyrábí PET lahve, to je čistou kyselinu tereftalovou," uvedl Drahoš. Technologie je podle vědců velmi ekonomická a mohou se díky ní opět vyrábět lahve pro humánní použití.

Až několikeré využití

Materiál z PET lahve nebo plastového odpadu se tak může využít i několikrát. "Samozřejmě není to perpetuum mobile, to v přírodě ani technologiích neexistuje. Musí se do toho investovat chemikálie a energie na mikrovlnné tavení. V zásadě je to postup, který vede k opětovné výrobě PET lahve, jež se zase použije," poznamenal Drahoš. Podle něj se tak ukázkově propojil základní výzkum s aplikovaným i průmyslovou výrobou.

Ústav chemických procesů AV ČR má na kontě celou řadu mezinárodních patentů, například na mikrovlnné tavení skla nebo sušení knih a zatopených materiálů.

Smlouvu na PET technologii uzavřel s firmou NRT Polska, patent mu vynesl pět miliónů korun. Firma začne produkovat kyselinu tereftalovou z odpadu zhruba za jeden rok. Jde zatím o pokusný provoz. Další rozšíření technologie závisí na vývoji ceny odpadního PET na světových trzích.

Autoři: ,