26. srpna 2010 16:25 Lidovky.cz > Relax > Věda

OBRAZEM: Na Borneu objevili miniaturní žábu. Je velká jako hrášek

Žába microhyla nepenthicola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žába microhyla nepenthicola. | foto: Reuters

Vědci objevili na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii jednu z nejmenších žab na světě. V dospělosti dorůstá jen do velikosti hrášku. Sto let se biologové domnívali, že se jedná pouze o nedospělého jedince jiného druhu, až nyní přišli na to, že to je skutečně nový druh.

Samec žáby microhyla nepenthicola dorůstá v dospělosti jen od 10,6 do 12,8 milimetrů. Jedná se tak o nejmenší druh žáby žijící v Africe, Asii nebo Evropě.

Nedospělí jedinec žáby microhyla nepenthicola.

Vědci ji již sto let měli ve svých muzejních sbírkách, domnívali se však, že se jedná o nedospělého jedince jiného druhu. "Nyní se ukázalo, že to jsou dospělí tohoto nově objeveného micro druhu," řekl Indraneil Das z Univerzity Sarawak v Malajsii, který patří společně s německým biologem Alexandrem Haasem k objevitelům tohoto obojživelníka.

Čtěte také:Nedospělí jedinec žáby microhyla nepenthicola.

Živočich dostal jméno po rostlině nepenthes ampullaria, kterou potřebuje ke svému přežití a která se hojně vyskytuje právě na ostrově Borneo, kde roste ve vlhkých a stinných lesích. Rostlina má džbánovity tvar, na vnitřní stranu tohoto "džbánu" žáby kladou vajíčka. Pulci pak plavou v nahromaděné vodě v rostlině.

Žába microhyla nepenthicola.

Minižábu biologové našli na kraji cesty, která vede na vrcholek hory Serapi v národním parku Kubah v Malajsii. Žába na sebe sama upozornila drsným chraplavým kvákáním, které spustila při západu Slunce.

hsHelena Stinglová

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz