Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

OBRAZEM: V Liberci vyrašila unikátní šištice

V liberecké botanické zahradě vyrostla šištice staletého vzácného cykasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V liberecké botanické zahradě vyrostla šištice staletého vzácného cykasu | foto: ČTK

LIBEREC Liberecká botanická zahrada se může pochlubit dalším zajímavým úspěchem. V zahradě vyrostla šištice vzácného staletého cykasu. S velkou pravděpodobností jde o Cykas Rumpfův (Cycas rumphii), to ale musí teprve posoudit odborník, řekl ředitel zahrady Miloslav Studnička.

Zahrada se může v krátkém čase pochlubit dalším zajímavým úspěchem.

Botanická zahrada v Liberci se pyšní největší evropskou sbírkou cykasotvarých rostlin z karibské oblasti. Medově žlutá šištice dorostla délky 72 centimetrů, což je podle Studničky zřejmě maximum. Návštěvníci zahrady ji mohli na rostlině vidět až do víkendu. Poté se musela odříznout, aby ji bylo možné vyfotografovat a zadokumentovat pro vědecké účely. Druh rostliny podle ní určí odborník, Švéd Anders Lindström z botanické zahrady v Thajsku.

VÍCE O DALŠÍM LIBERECKÉM ÚSPĚCHU

Návštěvníci zahrady mohli medově žlutou šištici na rostlině vidět až do neděle. Poté se musela odříznout, aby ji bylo možné vyfotografovat a zadokumentovat pro vědecké účely. Rostlina stará 200 let
"Na 90 procent je to určeno správně. To, co by připadalo v úvahu jako alternativa, by byl Cykas indický, Cycas circinalis, ale ten je neméně vzácný," poznamenal ředitel zahrady a dodal, že liberecký exemplář má nevyčíslitelnou hodnotu. Rostlina je podle něj stará 200 a více let a v Evropě zřejmě nevyrostla. V místech původu se totiž dříve cykasy vykopávaly ze země a s osekanými kořeny a listy se na starý kontinent převážely na lodích. Postavené na vlhkém místě pak byly schopné vyhnat nové listy a zakořenit.

Odborník už má k dispozici snímky liberecké rostliny a její druh by měl přesně určit nejpozději do měsíce. Podle Studničky je tento cykas vzácný, botanická zahrada má ale ve sbírkách i větší unikáty. V její kolekci cykasotvarých rostlin mohou návštěvníci vidět dokonce Mikrocykas krásný (Microcycas calocoma), přísně chráněný druh, který roste pouze na Kubě. V Evropě jsou pouze tři exempláře a liberecký je z nich jediný, který vytváří samčí šištice, což je možné v zahradě vidět i nyní.

Detail šištice vzácného cykasu

Pyl do Ameriky
"O pyl bude obrovský zájem v Americe, kde mají samičí rostlinu. Bude snaha pokusit se vytvořit nové pokolení, protože tato rostlina rychle vymírá," dodal Studnička. Lidé ji mohou vidět v Expozice Pravěk. Z Kuby pochází i nejmenší cykasotvaré rostliny světa - Zamia kickxii a Zamia pygmaea. Oba druhy má ve sbírkách také liberecká zahrada.

Šištice staletého vzácného cykasu vyrostla do délky 72 centimetrů

Mimořádným úspěchem se mohla botanická zahrada pochlubit i letos v červnu. To v ní vykvetl vzácný zmijovec titánský (Amorphophallus titanum), rostlina s údajně největším květenstvím na světě.

Křišťálová lupa 2011
,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.