Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oceány mohou do roku 2100 stoupnout o metr

V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2100 by se hladina oceánů mohla zvednout o celý metr | foto: Reprofoto

SYDNEY Globální oteplování by mohlo vést k vzestupu hladiny moří a oceánů o 50 až 100 centimetrů za sto let. Uvedla to ve zveřejněné zprávě klimatická komise australské vlády. Extrémní záplavy v australských pobřežních regionech tak budou podle expertů možná přicházet každoročně, nikoli jednou za sto let.

Tato první zpráva australské komise uvedla, že poslední desetiletí bylo nejteplejším, jaké kdy bylo zaznamenáno. Na základě posledních vědeckých zjištění z celého světa studie konstatuje, že emise skleníkových plynů jsou bez jakýchkoli pochybností zodpovědné za zvyšování teplot, ohřívání moří a vzestup hladiny oceánů.

"Domnívám se, že průměrný nárůst hladiny moře v roce 2100 ve srovnání s rokem 1990 bude mezi 50 centimetry a jedním metrem," napsal v úvodu dokumentu profesor Will Steffen, odpovědný za práci komise.

Naznačil, že sice předpověď komise uvádí vyšší číslo než zjištění mezivládní expertní komise z roku 2007, které předpovídá nárůst hladiny o 80 centimetrů, nicméně mezivládní komise tehdy nevyloučila i vyšší nárůst.

"Nyní jsme o pět let dál, víme víc o chování ledovců. Máme dobré informace o Grónsku. Víme, že led se rozpouští narůstajícím tempem," uvedl. To experty vede k odhadu nárůstu hladiny až o jeden metr, někteří dokonce hovoří o vyšším čísle, upozornil Steffen.

Ohrožená pobřežní města

Vzestup oceánu o půl metru by představoval nebezpečí extrémních záplav v pobřežních městech Austrálie jako Sydney či Melbourne. Jak Steffen upozornil, katastrofy, které se nyní odehrávají v průměru jednou za sto let, by se objevovaly asi jednou za rok.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!