14. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nové ekocentrum ve Valašském Meziříčí: ráj ochránců přírody

Příroda. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příroda. Ilustrační foto. | foto: CzechTourism

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Ochránci přírody ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku dokončili rekonstrukci budovy připravovaného Valašského ekocentra. Centrum nabídne programy pro školy, přednášky, semináře, kurzy tradičních řemesel a zázemí pro mladé ochránce přírody v areálu bývalého cvičiště, které se postupně mění v lesopark.

Projekt ekocentra, které vzniklo na místě budovy bývalého strážce kasáren, začal na podzim 2012, obnova byla dokončena loni před vánočními svátky. Náklady na rekonstrukci budovy dosáhly pěti milionů korun, uvedl ochránce Miroslav Dvorský Dvorský.

Ekologové však potřebují získat další peníze na rozšíření areálu. "Plánujeme dovybavit ekocentrum potřebným nábytkem, opravit původní stodolu jako prostor pro kurzy řemesel a nejrůznější akce pro veřejnost a vybudovat funkční a pestré zázemí pro ekovýchovné programy," uvedl Dvorský.

Součástí ekocentra bude také venkovní výukový areál se Zahradou poznání. "Návštěvníci v ní najdou například expozice ptačích budek a krmítek, hmyzí hotel, jezírko, bylinkovou zahrádku naší babičky, sad se starými odrůdami ovocných dřevin, klece pro umístění poraněných nebo zesláblých živočichů a řadu dalších zajímavostí," podotkl Dvorský. Ochránci přírody už podali žádost o dotaci šest milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK