Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Věda

Oči jako vstupní brána viru do těla. Příznakem nákazy covidem může být podle nové studie i zánět spojivek

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha/Ottawa - Zakryté dýchací cesty se v době covidové pandemie staly běžnou prevencí proti šíření viru. Ukazuje se však, že koronavirus může tělo infikovat i přes oční sliznici. Tvrdí to nová mezinárodní studie. Dalším příznakem nemoci covid-19 může totiž být - vedle zvýšené teploty, kašle či ztráty čichu a chuti - i zánět spojivek.
  5:00

Hygienici uvažují o trasování jen vážných případů covidu. Lidé s respirátorem by se mohli vyhnout karanténě

„Zjištění naznačuje, že se covid-19 může přenášet infikovanými slzami a sekrety spojivky. Oči mohou sloužit jako vstupní portál pro vir SARS-CoV-2,“ píše se ve studii publikované lékařským časopisem British Columbia Medical Journal (BCMJ).

Autoři mezinárodní studie své tvrzení opírají o data z průzkumu mezi infikovanými novým typem koronaviru v čínské provincii Chu-pej. Dvanáct z 38 sledovaných pacientů tam totiž projevovalo příznaky odpovídající konjunktivitidě (zánětu spojivek), tedyzduření a otok spojivek a zvýšené slzení „SARS-CoV-2 může být přenášen okem, na základě schopnosti viru napadnout spojivku,“ stojí také v publikaci vědců. Je ale zapotřebí dalšího výzkumu k objasnění toho, jak covid-19 oči ovlivňuje, doplňují badatelé.

Web Business Insider připomněl červencové prohlášení ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauciho ve Spojených státech. Právě on tehdy zmínil, že ačkoliv je šíření nemoci přes oční sliznici spíše minoritním způsobem přenosu, je dobré se preventivně chránit.

„Chcete-li maximalizovat své šance vyhnout se koronaviru, je rozumné si oči zakrývat,“ sdělil Fauci v červenci. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA doporučují nosit ochranné štíty u zdravotníků, nejde však o každodenní povinnost. „Nemoc se spíše přenáší kapénkami, tedy když někdo mluví, kašle nebo kýchá,“ doplnil.

Očkování proti covidu-19 dostanou nejdříve senioři a zdravotníci. Ve druhé etapě budou členové vlády

„Nebezpečí koronavirové infekce závisí na velikosti infekční dávky. Daleko intenzivnější hrozba vzniká při přímém dýchání infekčního aerosolu nebo vdechnutí velkého množství viru v prostředí, které je virem zamořené,“ sdělil serveru Lidovky.cz přední český infekcionista z Nemocnice na Bulovce a autor úspěšného koronavirového manuálu Jiří Beneš.

Z roušky do nosohltanu

Riziko nákazy cestou oční sliznice ale Beneš nezpochybňuje. „Typicky k takové infekci může dojít, když budeme mít kontaminované ruce od použité roušky nebo kapesníku, a pak si třeba oči promneme. Tak se virus dostane na oční spojivku a odtud slznými vývody do nosohltanu.“

Nový koronavirový manuál od experta z Bulovky. Co se o covidu potvrdilo, jak se chránit a co s podzimem

Oči jsou tímto způsobem propojeny s nosní sliznicí, a to může být cesta přenosu infekce. „Množství viru, které se do těla dostane touto cestou, je ale poměrně malé,“ vysvětlil Beneš. Podle něj jde o jakési přidané riziko, které se může uplatnit v hraničních situacích. „Proto se doporučuje nedotýkat se v dopravních prostředcích obličeje, nesahat si do očí nebo do nosu,“ dodal.

Potřeba chránit se brýlemi záleží podle Beneše na individuální situaci. Jestliže se setkáme tváří v tvář s člověkem, který kašle, pak je ochrana očí na místě. „Z toho důvodu třeba lékaři, kteří jsou v ambulanci a vyšetřují pacienty s akutními respiračními potížemi, mají mít na sobě ochranné štíty nebo brýle. Naopak lékař, který vyšetřuje třeba břicho, je použít nemusí, “ řekl Jiří Beneš. „Vše je dáno velikostí rizika, které odvozujeme z konkrétních situací. Záleží na tom, s jakým pacientem se lékař setká a jaký úkon vykonává,“ dodal. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!