14. prosince 2014 7:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Oculus Rift: nová technologie, která umožní vnímat virtuální prostor

Vstup do virtuální reality (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstup do virtuální reality (ilustrační foto). | foto: Reuters

BRNO Helmu, která umožňuje vstup do virtuálního prostoru, nově využívají odborníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Technologie Oculus Rift přináší silnější zážitek než známé 3D brýle. Informatici chtějí zařízení využít především pro vizualizaci terénu, oznámila univerzita novinářům.

„Když se někde plánuje obchvat nebo větrná elektrárna, tak vidíme, jak se tím krajina promění. Člověk najednou stojí přímo v tom místě a vidí třeba, jak ty stavby vrhají stín,“ uvedl pracovník fakulty David Procházka.

ČTĚTE TAKÉ

Zařízení není ve srovnání s jinou vědeckou technikou drahé. Stálo asi 10 000 korun. Škola však na helmu čekala půl roku. Přístroj z druhé vývojové generace je stále teprve testovacím zařízením, které se prodává jen v omezeném množství.

Vstup přímo do prostoru

„Při normální 3D projekci člověk i přes brýle stále vnímá své okolí, ale Oculus Rift dokáže člověka izolovat od reálného prostředí. Je to pokročilejší zážitek - další stupeň vizualizace,“ popsal Jaromír Landa z ústavu informatiky.

Kromě geografických analytiků helmu na virtuální realitu znají a oceňují také milovníci počítačových her nebo 3D filmů. Obrazovka totiž vždy zůstává určitou bariérou, zatímco helma umožňuje hráči vstoupit přímo do virtuálního prostoru a otáčet se. Technologii prý po jejím zdokonalení čeká velká popularita.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝROBY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 100 000 - 120 000 Kč