Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Od příštího roku by se mohly učit doma i děti na druhém stupni

Logopedi se shodují na tom, že za poslední roky narůstá předškoláků s vadami... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logopedi se shodují na tom, že za poslední roky narůstá předškoláků s vadami... | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo školství chce od příštího roku umožnit domácí vzdělávání i na druhém stupni základních škol. Dosud mohli rodiče učit děti doma jen od první do páté třídy. Ministerstvo domácí vzdělávání posledních pět let testovalo i u starších školáků, výsledky jsou dobré.

Minsterstvo chce novinku zapracovat do novely školského zákona. Domácí vzdělávání je určeno hlavně dětem nemocným či mimořádně nadaným.

"Individuální vzdělávání na prvním stupni základních škol se osvědčilo, nevyskytly se žádné zásadní problémy, stejně tak ani v průběhu pětiletého pokusného ověřování na druhém stupni ZŠ, proto je možné otevřít možnost jeho legislativního ukotvení také na druhý stupeň," řekl náměstek ministra Jindřich Fryč.

Během testování vyučovali školáky doma převážně jejich rodiče, jen na předměty jako hudební, výtvarná nebo tělesná výchova si brali na pomoc externisty. Učebnice měli žáci vypůjčené ze školy.

Levák - ilustrační foto.

Výsledky dětí bude kontrolovat Česká školní inspekce, žák bude každé pololetí přezkušován ve své kmenové škole, kam bude muset docházet i na pravidelné konzultace.

Odborníci upozorňují i na možná rizika spojená s domácí výukou. "Snižuje se hloubka předávaných znalostí. Objevuje se memorování naučených textů bez pochopení," řekli dnešní Mladé frontě Dnes například zástupci Základní školy v Ostravě-Výškovicích zapojené do zkušebního ověřování. Děje se tak prý v případě, že rodič dané látce také úplně dobře nerozumí.

Domácí učitel musí mít odpovídající vzdělání

Podmínky pro domácí vzdělávání na druhém stupni budou přísnější než u prvního stupně, ředitel školy nebude muset u starších žáků individuální vzdělávání vůbec povolit. Ti, co žáka vzdělávají, v naprosté většině případů rodiče, také budou muset mít minimálně vyšší odborné nebo bakalářské vzdělání. Na prvním stupni stačí domácím učitelům maturita.

Tento školní rok ještě dobíhá pokusné ověřování, poté by chtělo ministerstvo novinku prosadit do školského zákona. Domácí výuka na druhém stupni by měla být umožněna od školního roku 2014/2015.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...