Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Od příštího roku by se mohly učit doma i děti na druhém stupni

Logopedi se shodují na tom, že za poslední roky narůstá předškoláků s vadami... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logopedi se shodují na tom, že za poslední roky narůstá předškoláků s vadami... | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo školství chce od příštího roku umožnit domácí vzdělávání i na druhém stupni základních škol. Dosud mohli rodiče učit děti doma jen od první do páté třídy. Ministerstvo domácí vzdělávání posledních pět let testovalo i u starších školáků, výsledky jsou dobré.

Minsterstvo chce novinku zapracovat do novely školského zákona. Domácí vzdělávání je určeno hlavně dětem nemocným či mimořádně nadaným.

"Individuální vzdělávání na prvním stupni základních škol se osvědčilo, nevyskytly se žádné zásadní problémy, stejně tak ani v průběhu pětiletého pokusného ověřování na druhém stupni ZŠ, proto je možné otevřít možnost jeho legislativního ukotvení také na druhý stupeň," řekl náměstek ministra Jindřich Fryč.

Během testování vyučovali školáky doma převážně jejich rodiče, jen na předměty jako hudební, výtvarná nebo tělesná výchova si brali na pomoc externisty. Učebnice měli žáci vypůjčené ze školy.

Levák - ilustrační foto.

Výsledky dětí bude kontrolovat Česká školní inspekce, žák bude každé pololetí přezkušován ve své kmenové škole, kam bude muset docházet i na pravidelné konzultace.

Odborníci upozorňují i na možná rizika spojená s domácí výukou. "Snižuje se hloubka předávaných znalostí. Objevuje se memorování naučených textů bez pochopení," řekli dnešní Mladé frontě Dnes například zástupci Základní školy v Ostravě-Výškovicích zapojené do zkušebního ověřování. Děje se tak prý v případě, že rodič dané látce také úplně dobře nerozumí.

Domácí učitel musí mít odpovídající vzdělání

Podmínky pro domácí vzdělávání na druhém stupni budou přísnější než u prvního stupně, ředitel školy nebude muset u starších žáků individuální vzdělávání vůbec povolit. Ti, co žáka vzdělávají, v naprosté většině případů rodiče, také budou muset mít minimálně vyšší odborné nebo bakalářské vzdělání. Na prvním stupni stačí domácím učitelům maturita.

Tento školní rok ještě dobíhá pokusné ověřování, poté by chtělo ministerstvo novinku prosadit do školského zákona. Domácí výuka na druhém stupni by měla být umožněna od školního roku 2014/2015.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.