Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Od slunce čekáme příliš

Věda

  9:05
PRAHA - Podíl solární energie na celkové spotřebě lidstva zřejmě v příštích několika desetiletích nestoupne na víc než na jednotky procent. Veřejnost však stále věří v rozhodující roli fotovoltaiky.
solární elektrárna - ilustrační foto.

solární elektrárna - ilustrační foto. foto: ČTK

Klasické zdroje energie dnes nejsou populární. Spalování uhlí, hybná páka průmyslové revoluce i dnešní hi-tech ekonomiky, má vůbec nejhorší pověst. I když se ve vyspělých zemích podařilo z větší části odstranit emise síry, budou klasické tepelné elektrárny vždy produkovat spoustu oxidu uhličitého, a přispívat tak ke vzniku skleníkového efektu.

Jaderná energetika má od havárie v Černobylu mnoho vlivných nepřátel, které by neutišilo ani vyřešení otázky zpracování radioaktivního odpadu. V brzké uplatnění termonukleární fúze nedoufají ani největší optimisté. I když se z multimiliardového mezinárodního projektu reaktoru ITER vyvine prakticky použitelný zdroj energie, bude se délka cesty ke komerčnímu uplatnění měřit v desetiletích.

Ani takzvané obnovitelné zdroje nejsou bez problémů. Mnoho projektů hydroelektráren narazilo na oponenty hájící přirozený ráz krajiny a také větrné elektrárny už ukázaly, že nemají jen „zelenou tvář“. Jejich rostoucí podíl navíc způsobil citelné problémy evropské přenosové síti.

Zbývá solární energetika, zdánlivě zcela bezproblémový zdroj. Veřejnost slunci fandí, což dokládá průzkum provedený mezi tisíci Američany. Na otázku, který zdroj bude za patnáct let dodávat nejvíc elektřiny, odpovědělo nejvíc respondentů, že to bude právě slunce. Atomové elektrárny a fosilní paliva tolik důvěry nedostaly.


Další podrobnosti o budoucnosti
solární energetiky
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Témata: Černobyl, ITER

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!