Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Odborníci v Praze budou řešit rentgenovou astronomii

Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Země | foto: Shutterstock

PRAHA V Praze ve Vile Lanna se ode středy do pátku koná mezinárodní konference o rentgenové astronomii AXRO 2018. Diskutovat se bude o současných i plánovaných družicích Evropské kosmické agentury (ESA), jako jsou Athena, Smile či Theseus, ale také o amerických, čínských nebo japonských projektech.

Ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) Vladimír Karas představí například výsledky studia v oboru supermasivních černých děr. René Hudec z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Astronomického ústavu AV ČR představí družici Smile, na níž se Česko podílí jakožto člen hlavního konsorcia. Družice bude od roku 2021 studovat pomocí rentgenového teleskopu interakci zemské magnetosféry se slunečním větrem, uvedl ústav v tiskové zprávě.

Výsledky českého raketového experimentu REX při projektu Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) představí Vladimír Dániel z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. Výsledky získané českou nanodružicí VZLUSAT-1, jež dosud shromáždila data pro výzkum zemské radiace a ověřila vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití, uvede Tomáš Bača z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Ze zahraničí vystoupí například John Nousek z Pensylvánské státní univerzity, Filippo Frontera z Ferrarské univerzity pak bude hovořit o misi Theseus, kde se na návrhu a vědeckém zdůvodnění družice podílejí vědci z českých institucí. Boris Landgraf z Nizozemska představí vývoj rentgenové optiky pro budoucí kosmické mise ESA Athena a Arcus.

„Evropský rentgenový kosmický dalekohled Athena by měl vystartovat do vesmíru v roce 2028. Bude mimo jiné sledovat, jak se v mladém vesmíru z množství horkého plynu postupně začaly formovat galaxie, jak se tyto galaxie srážely, rostly a vytvářely velkorozměrné struktury kosmické pavučiny, které pozorujeme ve svém okolí dnes, a jak spolu s galaxiemi rostly i obří černé díry,“ píše se ve zprávě Astronomického ústavu AV ČR.

Organizátory pracovního setkání AXRO jsou Astronomický ústav AV ČR, ČVUT a ministerstvo dopravy. Účastní se jej 41 odborníků z devíti zemí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!