30. dubna 2011 17:06 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ohrožené kondory bude hlídat GPS modul

Sledovaní kondoři velcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledovaní kondoři velcí | foto: Reprofoto

MADRID Vysílače GPS připevnili vědci v argentinské Patagonii deseti kondorům velkým, aby mohli monitorovat mimo jiné jejich pohyb nebo zvyklosti létání. Budou tak moci rovněž zlepšit ochranu tohoto ohroženého druhu, napsal španělský deník El Mundo.

Argentinští a španělští badatelé odchytili v přírodě dvacítku kondorů velkých (Vultur gryphus) a polovině z nich, šesti samicím a čtyřem samcům, připevnili vysílačky. "Je to poprvé, co se podařilo odchytit a označit tak velké množství andských kondorů," upozornil španělský biolog Fernando Hiraldo.

Odchytávání těchto mrchožravých ptáků rozhodně nebylo jednoduché. Vědci použili návnady, sítě i pasti. Kondor, jehož některé druhy patří k největším ptákům vůbec, je velmi ohrožený druh.

GPS vysílač na kondoru velkémProjekt proto bude zkoumat hrozby, jimž tito až 15 kilogramů vážící ptáci musejí čelit, aby mohly být stanoveny záchranné strategie.

Vědci se budou především snažit určit genetickou různorodost argentinských kondorů, minimální velikost stabilní populace či okolnosti, za jakých tito opeřenci hynou.

Základem je dlouhodobé monitorování, stanovení vzorců ochrany a změna povědomí, které zajistí kondorům přežití, zdůraznil Hiraldo.

Ohrožený kondor

Kondor velký žije také v dalších jihoamerických zemích, avšak jeho stavy jsou tam velmi nízké - ve Venezuele přežívá sotva desítka jedinců, v Kolumbii necelá stovka a v Ekvádoru asi 50.

GPS už poskytly výzkumníkům první zajímavé informace. "Máme kondory, kteří za několik málo dnů uletěli přes sto kilometrů. Někteří překonali hory a dorazili do Chile. Znamená to, že okruh jejich pohybu je velmi široký a že péče o tento druh musí být mezinárodní," řekl biolog.

Vysílačky odhalily i to, že tito ptáci obvykle hledají potravu v dobytkářských oblastech, kde nacházejí mršiny hovězího dobytka. Vědci jsou také přesvědčeni, že metabolismus kondorům dovoluje šetřit energii a uchovávat sílu před dlouhými cestami či v očekávání nepříznivých podmínek.

Výzkum byl zahájen loni a potrvá až do příštího roku. Během této doby badatelé poznají kondora velkého i jeho život lépe - počínaje ohroženými mršinami přes toxické návnady, přes elektrické vedení, lov až po pokles dobytkářství.

Lidovky.cz, ČTK