Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oko pro vesmírného ostříže

Vesmír - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Technici udělali významný krok k dokončení přelomové vesmírné observatoře považované za dědice proslulého Hubbleova teleskopu. Nahlédnout do doby, kdy byl vesmír ještě v plenkách, má nový kosmický teleskop, který vzniká ve spolupráci americké NASA, evropské kosmické agentury a jejich kanadského protějšku.

Kromě zachycení světla prvních hvězd, které vznikly po velkém třesku, by teleskop pojmenovaný po druhém řediteli NASA Jamesi Webbovi měl také sledovat zrod a vývoj galaxií, pomoci objasnit vznik hvězd a planetárního systému, a dokonce najít stopy mimozemského života.

Hubbleův dalekohled odborníci pokládají za jeden z nejdůležitějších přístrojů v historii astronomie. Díky tomu, že pracuje na oběžné dráze Země, není vystaven rušivým vlivům atmosféry. Proto dokázal pořídit záběry v kvalitě v pozemských podmínkách nedosažitelné.

Hubbleův teleskop však stárne. Je ve vesmíru už od roku 1990 a zbývá mu posledních několik let. A to ještě dostal „odklad“. Po havárii raketoplánu Columbia totiž NASA z bezpečnostních důvodů zrušila servisní let. Toto rozhodnutí zrušil až nový šéf agentury.

Větší i pružnější
Plánek teleskopu, který má sledovat vzdálené hvězdy.James Webb Space Telescope (JWST) má mít ve srovnání s Hubblem více než sedmkrát větší plochu primárního zrcadla. Velikost zrcadla je přitom hlavním faktorem, který rozhoduje o citlivosti a rozlišení celého přístroje. Zatímco první vesmírný teleskop měl zrcadlo složené z jednoho kusu, u JWST jde o skládanku. Tvoří ji osmnáct pečlivě opracovaných šestiúhelníků, každý velký něco přes metr.

Výrobu posledního zrcadla dokončili technici firmy by AXSYS Technologies v těchto dnech. Všechny plochy teď projdou náročným broušením a leštěním v dalších spolupracujících společnostech. Zrcadla jsou vyrobena z berylia, jednoho z nejlehčích kovů. Přes podstatně větší rozměry tak bude zrcadlo JWST ve srovnání s Hubblem dvakrát lehčí.

Dobře vychlazené přístroje
Těžiště činnosti JWST bude ve sledování infračerveného záření. Teplo je proto jeho nepřítel. Před slunečními paprsky ho bude chránit clona, je ale také důležité, aby výsledky nebyly rušeny jeho vlastním tepelným vyzařování. Přístroj bude pracovat za hlubokého mrazu - 233 °C.

Na první záběry z JWST budeme muset čekat ještě několik let. Po konečném opracování budou díly zrcadla zkompletovány a pak teleskop čeká náročné testování. Všichni mají na paměti, že kvůli malé výrobní vadě a odbytým testům byl Hubble tři roky krátkozraký.

Do vesmíru teleskop vynese evropská raketa Ariane 5 nejdříve v létě 2013. Pak ho čeká ještě 1,5 milionu km dlouhá cesta do jednoho z Lagngeových bodů, kde se vzájemně ruší gravitace Země a Slunce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....