Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Okrasná pera ptáci používají jako kočky vousky

Alkounek chocholatý se svou orientační pomůckou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkounek chocholatý se svou orientační pomůckou | foto: NSBPReprofoto

Washington  Celá řada ptáků, od alkounků, přes bažanty, tučňáky a kolibříky až po papoušky, se v prostoru orientují jako kočky. Místo hmatových vousků však využívají svá dlouhá okrasná pera. Vyplývá to ze studie amerických vědců publikované v odborném časopise Animal Behaviour.

"Domníváme se, že (naše závěry) poskytují dosud chybějící vysvětlení pro funkci okrasného peří," řekl serveru BBC evoluční ekolog Sampath Seneviratne.

Mnoho druhů ptáků má na hlavě, lících nebo ocase krásně zbarvená dlouhá pera. Dosavadní interpretace jim přičítaly povětšinou sexuální funkci, neboť prý samičkám pomáhají určit potenci samečků. Další vědci je považovali za maskování před predátory.

Ostříhaní a v bludišti
Vědce zaujalo, že uvnitř některých druhů mají sice jednotlivci různě dlouhé a tvarované peří, ale mezi samečky a samičkami v tomto směru nejsou příliš významné rozdíly. V rámci výzkumu badatelé upravili alkounkům délku jejich bílých per připomínajících obočí a vousy. Poté je vypustili do tmavého experimentálního bludiště, které vypadalo jako skalní štěrbiny, ve kterých se tito ptáci běžně pohybují. Zjistili, že jedinci s delšími pery se orientovali v prostoru dva a půl krát lépe než ti s uměle zkrácenými peříčky.

"Ptáci, kteří jsou aktivní v noci a žijí v komplexech labyrintů, mají většinou i delší peří na hlavě. Mezi těmito dvěma jevy podle našich zjištění existuje určitá závislost," uvedl Seneviratne.

Následná širší analýza podle vědců odhalila, že pera pomáhají k nalezení správné cesty velkému počtu různých druhů ptáků od papoušků přes bažanty až ke kolibříkům.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...