Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Olomoučtí vědci testují unikátní metodu čištění vody nanočásticemi

Voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OLOMOUC Unikátní čističku vody, která využívá nanotechnologie, testují vědci olomoucké Univerzity Palackého (UP). V tamním Vědeckotechnickém parku vzniklo zařízení, jehož "pohonem" jsou nanočástice železa.

Odstraní z vody i takové toxické látky, s nimiž si dosavadní tradiční metody nevěděly rady, uvedl Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

Vývoj nové patentované technologie trval zhruba pět let. Zařízení je vzhledem k malým rozměrům a vysoké účinnosti univerzálně použitelné v jakékoliv etapě procesu čištění.

"Princip technologie je založen na kontaktu znečištěné vody a nanočástic železa o rozměru 40 až 100 nanometrů ve speciálním reaktoru," řekl Radek Zbořil z Centra výzkumu nanomateriálů UP.

Na rozdíl od konkurenčních světových firem má podle něj český výrobce zabezpečenou takřka neomezenou dodávku materiálu, který umožňuje odstranění obrovské škály organických i anorganických látek z vody. "Máme obrovskou výhodu, neboť naši konkurenti neumí nanoželezo vyrábět ve velkém množství, které je pro průmyslové aplikace potřebné," upřesnil Zbořil.

Na kompletaci moderního zařízení se podílel i výzkumný tým ze společnosti H+A Eco CZ, která si ve Vědeckotechnickém parku pronajala prostory.

Prototyp je chráněn řadou patentů. "O naše zařízení už projevilo zájem několik zákazníků, s nimiž vedeme intenzivní jednání o nasazení nové technologie," upřesnil jednatel společnosti Jaroslav Hégr. Jde jak o kompletní čističku, tak o dočištění vod v reaktoru připojeném za stávajícími čističkami se zacílením na toxické látky, které lze jinými technologiemi odstranit jen velmi obtížně nebo s nízkou účinností. Vývoj zařízení pokračuje i nadále.

Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz i další přednosti. Největším lákadlem pro uživatele je rozměr zařízení, které se vejde do několika metrů čtverečních. Výhodou technologie je rovněž to, že odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnato-železitý. Díky specifickým magnetickým vlastnostem ho lze snadno separovat, a použít tak pro další recyklaci.

Zařízení získalo na základě komplexních testů v uplynulém roce stavební technické osvědčení, které stvrzuje jeho vysokou účinnost při odstranění téměř 60 druhů toxických látek. Mezi nimi je řada vysoce toxických substancí - arsen, chlorované uhlovodíky, pesticidy a insekticidy, chrom, rtuť, radioaktivní uran, těžké kovy, fosforečnany a dusičnany.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER - ELECTRO DIVISION

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč