Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Olomoučtí vědci vyvinuli nová nanovlákna vhodná na výrobu roušek

Rouška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rouška (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OLOMOUC Olomoučtí vědci vyvinuli nový nanovlákenný materiál vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i pro filtraci vody nebo krytí ran včetně popálenin. K ukotvení nanočástic stříbra, které jsou účinným pomocníkem v boji s bakteriemi i viry, výzkumníci využili inovativní technologie, čímž zjednodušili budoucí výrobu těchto materiálů a usnadnili jim cestu do praxe.

Zájem o ArgeCure aktivní filtry projevil již například i významný český producent nanovláken, informovali zástupci Univerzity Palackého.

„Póry mezi nanovlákny jsou tak malé, že jimi patogenní organismy neprojdou. Navíc jsou nanovlákna upravena tak, že na ně dokážeme poměrně jednoduše navázat nanočástice stříbra, které brání množení zachycených virů a bakterií. Pokud se materiál použije pro nanoroušku nebo do kartuše respirátoru, ochrání uživatele před průnikem nežádoucích mikroorganismů z vnějšího prostředí do dýchacích cest,“ uvedla hlavní řešitelka grantu Jana Soukupová z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů přírodovědecké fakulty.

Materiál podle odborníků nejenže zničí patogeny z vnějšího prostředí, ale zabrání také růstu bakterií a plísní při delším použití. Bojuje tak i s kožními problémy způsobenými těmito patogeny, které u citlivých jedinců při nošení ochranných prostředků mohou vznikat. Současně materiál vykazuje vysokou životnost, uvedli zástupci univerzity.

Na vývoji materiálů pracují vědci od poloviny loňského roku díky projektu Covid z programu TA ČR Gama 2, který byl jednou z reakcí na jarní vlnu pandemie. S podobným materiálem měli bohaté zkušenosti díky předchozím dlouholetým výzkumům, koronavirová krize podle nich jen urychlila vývoj technologie, díky níž dokážou aktivní nanostříbro na materiál ukotvit skutečně pevně a dlouhodobě. Pomohla i spolupráce s komerčními partnery.

Tři měsíce testování

Vědce a jejich partnery z praxe nyní čeká ještě zhruba tříměsíční fáze testován. Využití materiálu vidí od textilního průmyslu až po krytí ran. Velký potenciál má nový materiál podle nich také jako součást filtračních systémů vody, neboť díky svým vlastnostem dokáže zabránit zarůstání filtrů řasami a dalšími mikroorganismy. „Cílem nynějšího testování bude potvrdit i mimo laboratoř, že jednotlivé částice zůstávají na svém místě a plní svoji funkci. Právě podobné testy řadě stávajících nanotextílií chybějí,“ doplnili zástupci univerzity.

Technologii chráněnou evropským i americkým patentem, která dovoluje ukotvit nanočástice stříbra silnou chemickou vazbou na různých materiálech včetně plastů, kovů či textilií, vylepšují vědci z RCPTM zhruba od roku 2014.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!