Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pravidla pro granty diskriminují ženy na mateřské

Těhotná žena na kontrole u gynekoložky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná žena na kontrole u gynekoložky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vědkyně mají problém přerušit badatelský projekt kvůli mateřství, Grantová agentura by měla změnit pravidla. Konstatoval to veřejný ochránce lidských práv Pavel Varvařovský, na něhož se loni kvůli tomuto problému obrátilo Národní kontaktní centrum - Ženy a věda. Agentura ale tvrdí, že ženám vychází maximálně vstříc.

Po získání doktorátu si mohou mladí vědci do čtyř let podat žádost o grant na svůj badatelský projekt. Tuto žádost si ale smí podat pouze jednou.

Dva fixní termíny
Žádost o přerušení se pak může podávat jen ve dvou stanovených termínech v roce, a když žena nastoupí na mateřskou o něco později, je tak krácena při výpočtu peněžité pomoci v mateřství.

"Navrhuji, aby řešitelkám a řešitelům projektů byla dána možnost podat žádost o poskytnutí podpory opakovaně, a to kdykoli v průběhu kalendářního roku. Stanovení pouze dvou fixních termínů pro podání žádostí o přerušení práce na projektu a zejména pravidla postdoktorský grant jednou a dost nelze shledat přiměřenými opatřeními ve vztahu k povaze těhotenství a rodičovství," uvádí zpráva ombudsmana.

ČTĚTE TAKÉ

Co se týká přerušení projektu, ve zprávě ombudsmana je ale i vyjádření předsedy agentury Petra Matějů, podle kterého bylo za současného vedení agentury, tedy od roku 2009, vyhověno 22 žádostem z celkových 23.

Pokud badatelky mohou vědecký projekt přerušit, děje se tak pouze na rok, přičemž práci dokonce nemohou přerušit ani na kratší dobu, než je stanovena. Toto pravidlo by podle Varvařovského také nemuselo být tak striktní.

"Jsem těhotná"
Ombudsman kritizoval i to, že ženy musejí své těhotenství neprodleně oznamovat agentuře, povinnost sdělovat tyto citlivé osobní údaje doporučuje zrušit. Zároveň by měla být nastavena transparentní kritéria pro tyto případy.

"Doufám, že konečně bude nastolen takový stav, kdy konkrétní badatelky nebudou nuceny dělat rozhodnutí, zda věda či dítě," přivítala nález veřejného ochránce práv Marcela Linková, která stížnost za Národní kontaktní centrum podala.

Ročně se sice s tímto problémem potýká jen několik badatelek, Grantová agentura je ale veřejná instituce. Se zprávou ombudsmana se agentura teprve musí podrobně seznámit. "Platí však, že v situacích, které řešitelkám a řešitelům projektů práce na projektech znemožňují, vychází Grantová agentura ČR v rámci platných pravidel tradičně maximálně vstříc. Netýká se to jen mateřské či rodičovské dovolené, ale například i onemocnění vyžadujícího dlouhodobou léčbu," sdělil mluvčí agentury Roman Prorok.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.