Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Omyl vědců: pravěcí lidé vyráběli mouku o deset tisíc let dříve

Kořeny orobince lidé v pravěku drtili a vyráběli si z nich mouku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kořeny orobince lidé v pravěku drtili a vyráběli si z nich mouku | foto: Shutterstock

Pravěcí lidé se neživili jen lovem a sběrem divokých plodin, ale dokázali si už vyrábět mouku a z ní péci pravděpodobně placky. Mouka se na rozdíl od nezpracovaných plodin a masa dala skladovat dlouhou dobu, aniž se zkazila. Podle odborníků to umožnilo lidem v pravěku omezit výkyvy v zajišťování potravy.

Důkaz o pravěkém zpracování rostlin na mouku podal výzkum, na kterém se podílel také profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. "V Pavlově na Mikulovsku jsme nalezli kamenné paličky, z kontextu nálezu jsme určili jejich stáří přibližně na 30 tisíc let," řekl LN Jiří Svoboda.

Podobné mlecí zařízení sestávající z hmoždíře a paličky se podařilo objevit také italským a ruským archeologům v lokalitě Bilancino u Florencie a v oblasti Kostěnki asi 400 kilometrů jižně od Moskvy. Předměty rovněž pocházely z doby zhruba před 30 tisíc lety. Objevy v různých částech Evropy a prakitcky ze stejného období dokazují, že lidé dovedli vyrábět mouku přibližně o deset tisíc let dříve, než se doposud archeologové domnívali.

Italové analyzovali zbytky rostlinných tkání ze všech tří nalezišť. Podle rozboru určili, že v Pavlově drtili pravěcí lidé kořeny orobince. (Rostlina je známá pod lidovým názvem doutníky.) "Pylová zrnka orobince jsme nalezli asi tři kilometry od Pavlova, takže je velmi pravděpodobné, že rostl i někde poblíž místa, kde jsme objevili kamenné paličky," říká profesor Svoboda.

Na lokalitách v Itálii a v Rusku vyráběli mouku mimo jiné z podzemních částí kapradin.   

Zprávu o výzkumu dnes uveřejnil odborný časopis americké Národní akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dosud nejstarší nalezené nástroje pro drcení semen obilovin pocházely z doby před 20 tisíc lety. Byly to mlecí kameny objevené při vykopávkách v Izraeli.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...