Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Opičáci po genové terapii poprvé vidí rudě

Kotul Dalton při zkoušce barevného vidění, kterou před terapií nemohl splnit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kotul Dalton při zkoušce barevného vidění, kterou před terapií nemohl splnit. | foto: Neitz LaboratoryReprofoto

Opičáci Dalton a Sam se jako první samci svého druhu zbavili barvosleposti. Vědci jim do oční sítnice vložili gen, který tyčinkám umožnil rozlišit červenou a zelenou. Mozek obou zvířat se změnám v oku dokázal k překvapení mnohých vědců pružně přizpůsobit.

Samci malých jihoamerických opic kotulů veverovitých mají od narození trochu smůlu. Na rozdíl od většiny svých sester a partnerek nikdy v životě nedokáží rozeznat zelenou a červenou barvu. Gen, který jim k dosažení barevného vidění chybí, se totiž nachází na druhé kopii chromozómu X. A místo něj mají samci chromozóm Y.

Nápravu (alespoň pro tyto dva jedince) sjednali až vědci z Washingtonské university. Do sítnic jim vstříkli injekce viru obohaceného o lidskou verzi genu, který samcům kotulů chybí. 

Virus - věren svému programu - pronikl do buněk čípků v oční sítnici, které vytváří pigmenty vnímající světlo. A věrně vložil do jejich genetické informace chybějící "dílek" do skládanky barevného vidění.

Samci tak mohli vidět stejně jako lidé. Poměrně dlouho ovšem trvalo, než své "hardwarové" schopnosti dokázali využít. V testech barevného vidění začali rozdíl mezi červenou a zelenou barvou vnímat až pět měsíců po zákroku.

Dnes už od pokusu uběhly více než dva roky a oba samci vidí nové barvy stále stejně dobře. Přitom oba genovou terapii prodělali ve středním věku a neurologové si nebyli jisti, že jejich mozek bude tak pružný, aby se změně vidění vůbec přizpůsobil.

Vědci se domnívají, že podobný zákrok by mohl vyřešit i barvoslepost u lidí, kterou trpí přibližně 1 ze 12 mužů. Ženy postihuje jen výjímečně. Důvod je stejný jako u kotulů: klíčové geny jsou na chromozomu X, který mají muži jen v jedné kopii. Ženy tak mají genetický aparát barevného vidění důkladněji "zálohovaný".

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...