Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Opice si s jednoduchými matematickými příklady poradí

Věda

  7:51
BERLÍN - Opice jsou schopny řešit jednoduché matematické úlohy. Na makacích to ukázali neurobiologové ze západoněmecké univerzity v Tübingenu. Dokázali totiž opičky naučit seřazovat skupiny bodů podle jejich množství, informovala agentura DPA.
Makak kápový - ilustrační foto

Makak kápový - ilustrační foto foto: Reprofoto

Své poznatky zveřejnili vědci kolem fyziologa Andrease Niedera v odborném časopise Proceedings, který vydává americká Národní akademie věd (PNAS).

Jednoduché početní úkony jako "větší než" a "menší než" zvládly opice suverénně a v krátké době, sdělila univerzita. Vědci rovněž zjistili, které skupiny mozkových buněk jsou odpovědné za které matematické úkony.

Úkony "větší než" a "menší než" jsou předpokladem pro cílené jednání rovněž u lidí. Jinak by se v obchodě například neuměli rozhodnout pro výrobek s nižší cenou. Aby experti zjistili, které neurony tyto úkoly řeší, měřili elektrický proud v mozcích primátů.

Výzkum pomůže s léčbou mrtvice

Opicím předložili vždy dvě rozdílně velké množiny bodů a zvířata ukázala podle zadání buď skupinu s větším nebo s menším počtem bodů. Přitom se odehrály pozoruhodné reakce v oblasti čelního laloku.

Nezávisle na tom, jak velké porovnávané množiny bodů byly, soustředily se dané mozkové buňky výlučně na početní schéma. Jedna polovina příslušných buněk se aktivovala jen v případě, kdy bylo třeba použít pravidlo "větší než", druhá polovina přišla ke slovu pouze tehdy, když šlo o to aplikovat schéma "menší než".

Tyto poznatky by podle Niedera mohly z dlouhodobého hlediska pomoci i pacientům, jejichž logické myšlení a usuzování poškodila mrtvice nebo poranění mozku.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...