13. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Orangutani si cesty plánují dopředu. Informují o nich samice

Orangutan s mládětem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orangutan s mládětem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

JAKARTA Orangutani nezřídka své cesty tropickými pralesy plánují dopředu. Samci ostatní jedince svého druhu vpředvečer dopředu informují, jakým směrem se druhý den hodlají vydat. Táhlým voláním chtějí nalákat samice a naopak zastrašit další samce. K tomuto závěru podle agentury DPA dospěli při svém výzkumu antropologové Curyšské univerzity.

Toto oznamování sumaterských orangutanů není žádné brblání pod vousy. Jejich výkřiky trvají až čtyři minuty a jsou slyšet kilometr daleko, tvrdí v odborném časopise PLOS One Carel van Schaik a jeho spolupracovníci. K tak mocnému hlasu samcům pomáhají silné tváře, v nichž se po pubertě vytvářejí chrupavkovité výrůstky, které zvuk zesilují.

ČTĚTE TAKÉ:

V hustých bažinatých pralesích Sumatry orangutani ohlašují svoje cestovní plány večer předem voláním ve směru zamýšlené cesty. Když si na druhý den ráno náhodou svůj záměr rozmyslí, zakřičí si znovu v nově vybraném směru.

Orangutan

Proč to dělají? Vědci pozorovali samice, které volání musely zaslechnout a které se v ohlášený den vydaly ohlášeným směrem. Experti však toto "vytrubování cestovních plánů" také hodnotí jako varování pro slabší samce, aby se drželi stranou.

I opice plánují

Že opice umějí myslet dopředu, bylo už vícekrát prokázáno, ale jen u zvířat v zajetí. Že tuto schopnost mají i zvířata ve volné přírodě, ale prokazuje jen výzkum specialistů Curyšské univerzity.

Samotáři

Orangutani jsou samotáři, ale přesto mezi sebou udržují kontakty. Převážnou část života stráví na stromech. Z větví prakticky neslézají a v korunách si každý večer budují hnízda

"Náš výzkum jasně dokládá, že divocí orangutani nežijí jen tady a teď, nýbrž že si také umějí představit budoucnost a že dokážou komunikovat o svých plánech. V tomto smyslu jsou nám tím o kousek blíže," říká van Schaik.

Na Sumatře už žije jen asi 6 600 orangutanů a na dalším indonéském ostrově Borneu 40 000 až 60 000, odhaduje Ian Singleton, ředitel Sumaterského programu na ochranu orangutanů. "Nejvíce je ohrožuje ubývání jejich životního prostředí kácením pralesa a rozšiřováním plantáží," vysvětluje. Problémem je, že vláda na Sumatře chce obětovat ještě více pralesů budování dolů a stavbě silnic a dálnic.

ČTK, Lidovky.cz