Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Orangutani si cesty plánují dopředu. Informují o nich samice

Orangutan s mládětem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orangutan s mládětem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

JAKARTA Orangutani nezřídka své cesty tropickými pralesy plánují dopředu. Samci ostatní jedince svého druhu vpředvečer dopředu informují, jakým směrem se druhý den hodlají vydat. Táhlým voláním chtějí nalákat samice a naopak zastrašit další samce. K tomuto závěru podle agentury DPA dospěli při svém výzkumu antropologové Curyšské univerzity.

Toto oznamování sumaterských orangutanů není žádné brblání pod vousy. Jejich výkřiky trvají až čtyři minuty a jsou slyšet kilometr daleko, tvrdí v odborném časopise PLOS One Carel van Schaik a jeho spolupracovníci. K tak mocnému hlasu samcům pomáhají silné tváře, v nichž se po pubertě vytvářejí chrupavkovité výrůstky, které zvuk zesilují.

ČTĚTE TAKÉ:

V hustých bažinatých pralesích Sumatry orangutani ohlašují svoje cestovní plány večer předem voláním ve směru zamýšlené cesty. Když si na druhý den ráno náhodou svůj záměr rozmyslí, zakřičí si znovu v nově vybraném směru.

Orangutan

Proč to dělají? Vědci pozorovali samice, které volání musely zaslechnout a které se v ohlášený den vydaly ohlášeným směrem. Experti však toto "vytrubování cestovních plánů" také hodnotí jako varování pro slabší samce, aby se drželi stranou.

I opice plánují

Že opice umějí myslet dopředu, bylo už vícekrát prokázáno, ale jen u zvířat v zajetí. Že tuto schopnost mají i zvířata ve volné přírodě, ale prokazuje jen výzkum specialistů Curyšské univerzity.

Samotáři

Orangutani jsou samotáři, ale přesto mezi sebou udržují kontakty. Převážnou část života stráví na stromech. Z větví prakticky neslézají a v korunách si každý večer budují hnízda

"Náš výzkum jasně dokládá, že divocí orangutani nežijí jen tady a teď, nýbrž že si také umějí představit budoucnost a že dokážou komunikovat o svých plánech. V tomto smyslu jsou nám tím o kousek blíže," říká van Schaik.

Na Sumatře už žije jen asi 6 600 orangutanů a na dalším indonéském ostrově Borneu 40 000 až 60 000, odhaduje Ian Singleton, ředitel Sumaterského programu na ochranu orangutanů. "Nejvíce je ohrožuje ubývání jejich životního prostředí kácením pralesa a rozšiřováním plantáží," vysvětluje. Problémem je, že vláda na Sumatře chce obětovat ještě více pralesů budování dolů a stavbě silnic a dálnic.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.