Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Orbiter: simulátor raketoplánu

Orbiter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orbiter. | foto: Martin SchweigerReprofoto

Některé hry vyžadují jen trochu postřehu a hbité prsty, kterými musíte až do omrzení bušit do klávesnice. Jiné, jako například tato, nabízejí natolik komplexní napodobení reality, že se tomu až nechce věřit.

V éře počítačů s procesory x86 se tu a tam vyskytla hra s příznačným názvem Space Shuttle, která se snažila nasimulovat některé okamžiky z provozu raketoplánu. Bohužel byla natolik složitá, že bez znalosti manuálu bylo možné akorát zabořit stroj čumákem do země a pokochat se efektní explozí.

Orbiter

Na odkazu této hry staví i Orbiter. Připravte se tedy na fakt, že spíše než o hru se jedná o simulátor. To znamená, že se rozhodně neobejdete bez studia návodu, který rozhodně není nikterak krátký ani snadno pochopitelný. Ostatně k pilotování opravdového raketoplánu by vám také nepostačil řidičák na moped.

Orbiter

Co za vaše úsilí nabízí hra na oplátku? V první řadě velmi dobrý pocit možnosti se zúčastnit podniků, které zůstávají většině lidí zapovězeny. Zpracovány jsou mise jak ze současnosti (let na orbitu a zpátky, připojení k vesmírné stanici), tak i fikce z budoucnosti, která zahrnuje například let na Mars. Modulární filozofie však umožňuje utvářet fanouškům další a další mise, které se průběžně objevují na fanouškovských stránkách. Stejně tak vznikají i další vesmírná plavidla s velmi futuristickými prvky.

Orbiter

Vše je podřízeno maximálnímu realismu, tedy až na čas, který lze urychlit až tisícinásobně. Let na rudou planetu pak zabere necelých pět minut.

Orbiter

Domovská stránka projektu, fanouškovská stránka, česká fanouškovská stránka

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.