Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Osévání mraků. Francouzští vinaři umí zabránit krupobití

Vinná réva. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinná réva. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VOLNAY Osévání mraků. Za tímto poetickým názvem se skrývají generátory s jodidem stříbrným, které letos poprvé použili vinaři v Burgundsku v centrální Francii proti kroupám, které už dvě léta po sobě ničily jejich úrodu. Píše o tom agentura AFP.

"Napočítali jsme více než 200 vinic, které přišly o polovinu hroznů" při silných bouřích v létě 2012 a 2013, uvádí ředitel konfederace burgundských vinařů Séverin Barioz. Během dvanácti let způsobily kroupy pohromu v tomto prestižním vinařském regionu celkem šestkrát. "Nemůžeme to tak nechat, už toho bylo dost," prohlašuje Thiébault Huber, jenž vlastní přes devět hektarů vinic mezi Volnay, Pommardem, Meursaultem a Puligny-Montrachetem.

Využívání sítí proti kroupám je v Bourgogne vyloučeno, protože pozemky tu jsou rozkouskované. A tyto sítě by také hyzdily krajinu, jejíž obyvatelé věří, že jednou budou její "climats", tedy parcely zasvěcené vínu, zaneseny na seznam světového dědictví UNESCO.

Víno, ilustraní foto

Už v roce 1982 využívalo Burgundsko letadel, které rozptylovaly ve vzduchu roztok jodidu stříbrného, který umožňuje uměle vyvolávat déšť, když hrozí kroupy. Tento systém však byl finančně náročný a pro piloty nebezpečný.

Vinaři se tedy rozhodli pro generátory umístěné na zemi, které se už používají v jiných francouzských regionech jako Bordeaux či údolí Rhôny. Bombičky s roztokem na bázi jodidu stříbrného a další bombičky se stlačeným vzduchem jsou napojeny na hořák, který vynese roztok do výšky jednoho až tří kilometrů.

Podle Národní asociace pro studium negativních atmosferických jevů a pro boj proti nim (ANELFA), která tyto generátory ve Francii rozmísťuje, se díky tomuto systému "osévání mraků" intenzita krupobití snížila o polovinu.

Zónu o 9000 hektarech chrání 34 generátorů. Vinaři z 32 vinic souhlasili s tím, že budou na tuto investici ve výši 95 tisíc eur (2,5 milionu Kč) přispívat až deseti eury (270 Kč) na hektar.

Podpoří vinaře pojišťovny?

"Nejprve jsme se tázali, jaký to bude mít dopad na životní prostředí," uvádí Huber. Tvrdí, že roztok jodidu stříbrného, který se rozptyluje v malém množství, neznamená žádnou hrozbu. ANELFA upřesnila, že koncentrace, které do ovzduší generátory vypouštějí, jsou "tisíckrát nižší než je práh toxicity".

Vinaři nyní doufají, že je podpoří i pojišťovny. "Bylo by logické, kdyby nám pojišťovny pokud jde o tato zařízení pomohly, neboť by to prospělo i jim: jestliže se vyhneme každé druhé bouři s krupobitím, budou nám vyplácet méně odškodného," soudí Huber. Zdůrazňuje, že by se zároveň snížily škody na dalším majetku, na automobilech a na jiných zemědělských aktivitách.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...