Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Osm tipů, jak vyzrát na přijímačkové testy

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

O úspěchu u přijímacích zkoušek nerozhodují pouze znalosti. Student by měl zvolit také správnou strategii pro řešení úloh. Agentura Kurzyfido.cz dává studentům osm rad:

1. Zorientujte se v testu. Před tím, než se pustíte do řešení jednotlivých úloh, si test prohlédněte a zorientujte se v něm. Pokuste se identifikovat úlohy, které se typově podobají těm, s nimiž jste se během domácí přípravy setkali. Takovými úlohami začněte. Úlohy v testech je zpravidla možné řešit v libovolném pořadí – využijte toho. Ti, kteří si práci v testu rozvrhnou s ohledem na své schopnosti a správně seřadí úlohy, dosahují výrazně lepších výsledků než uchazeči, kteří bez přemýšlení řeší test od první úlohy.

Připravte se na přijímací zkoušky co nejlépe

2. Vyplatí se postupovat ve vlnách: nejprve se zabývejte úlohami, které zvládáte rychle a bezchybně, poté se přesuňte k časově náročnějším úkolům. K tomu je zapotřebí mít povědomí (získané při domácí přípravě) o tom, které úlohy umíte řešit rychle a efektivně a které nikoliv.

3. Nenechte se znervóznit nedostatkem času; ten trápí až na velmi řídké výjimky každého uchazeče. K dosažení dobrého výsledku zpravidla není zapotřebí vyřešit všechny úlohy – jde tedy o to "vynechat ty správné".

4. Zadání čtěte pozorně. Se stejnou pečlivostí zapisujte výsledky do záznamového archu. K vyřešeným úlohám se již nevracejte. Jedná-li se o test s nabízenými odpověďmi, vyplatí se věnovat pozornost i jim – často se v nich skrývá nápověda, která přispěje k rychlejšímu vyřešení dané úlohy.

5. Nepřemýšlejte o ničem jiném než o úloze, kterou právě řešíte, nezabývejte se paralelně myšlenkami na to, které úlohy máte za sebou a které teprve chcete řešit. Nepozorujte ostatní uchazeče a jejich záznamové archy.

Čtěte také


6. U složitějších úloh se zamyslete, zda zadání opravdu rozumíte, a pokuste se promyslet, jaké metody řešení máte k dispozici. Vyberte tu nejvhodnější a teprve poté úlohu začněte řešit. Šetřit na nepravém místě se nevyplácí: lépe je obětovat pár desítek vteřin úvaze nad zadáním, než ztratit drahocenné minuty vinou zbrkle zvoleného postupu.

7. Co nejvíce informací si zapisujte do zadání: podtrhávejte si klíčová místa v zadání, zapisujte si hlavní body svých úvah – alespoň částečně se tak vyhnete nepozornosti. Náčrtky si dělejte velké – snáze se s nimi pracuje, neboť jsou přehlednější.

8. Hlídejte čas. Dávejte pozor, abyste se nezasekli. Žádné z úloh byste neměli věnovat "příliš mnoho času" – je zpravidla efektivnější takovouto úlohu opustit nedořešenou a věnovat se ostatním úlohám.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?