Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Osvícený rekordman

Fotovoltaické články s vysokou účinností jsou zatím neobyčejně nákladné, intenzivní vývoj by je ale mohl zpřístupnit pro civilisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaické články s vysokou účinností jsou zatím neobyčejně nákladné, intenzivní vývoj by je ale mohl zpřístupnit pro civilisty. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Univerzita v Delaware získala od armády USA kontrakt na sluneční článek, který má odlehčit „plnou polní“.

Energie ze Slunce. Zní to jako jednoduché řešení problému, kde najít sílu, kterou potřebuje průmyslová civilizace. I když nyní už pro fotovoltaické panely neplatí výtka, že jejich výroba stojí víc energie, než kolik za dobu své životnosti dokážou vyrobit, jejich účinnost je limitována.

K technologickým posunům v posledních deseti letech jistě došlo, ale základní model křemíkového panelu velmi rychle narazil na fyzikální bariéry, které určují jeho maximální účinnost. Přesto mají „sluneční“ články smysl především v neelektrifikovaných oblastech. Není tedy divu, že existují specifické skupiny, které o ně jeví eminentní zájem. Jednou z nich je americká armáda.

Její úřad specializující se na podněcování technologického vývoje, tzv. DARPA, minulý týden oznámil, že podepsal s univerzitou v Delaware kontrakt ve výši 100 milionů dolarů na vývoj nové generace fotovoltaických článků. Představitelé armády takto „ulevili“ kapsám daňových poplatníků v úmyslu ulevit zádům svých vojáků.

Ti nyní v 50 kilogramech své plné polní mimo jiné táhnou téměř desetikilogramovou zásobu baterií, která má pokrýt spotřebu jejich elektronického vybavení během třídenního nasazení. A protože elektroniky bude výhledově jenom přibývat, vojáci hledají způsob, jak armádní logistiku elektrické energie zjednodušit.

Mohl by tomu napomoci rovněž tým z Delaware pod vedením Allana Barnetta, který je tvůrcem zatím nejúčinnějšího fotovoltaického článku na světě. V laboratoři přemění téměř 43 procent slunečního záření na elektřinu. Předchozí nejlepší výkon z loňského prosince překonal nově představený článek o něco více než dvě procenta.

Nový „rekordman“ využívá technologie optického rozkladu slunečního záření na několik pásem s jinou hladinou energie. Záření každého z nich je nasměrováno na určitý typ fotovoltaického materiálu, který má v daném pásmu nejlepší účinnost.

Tato technologie má proti již zmíněnému článku z americké Národní laboratoře pro obnovitelné energie (NREL), který držel předchozí účinnostní rekord, také tu výhodu, že vyžaduje menší rozměry. Na panel NREL dopadalo světlo soustředěné čočkou do intenzivního světelného paprsku, a tak byl článek „tlustý“ více než 30 centimetrů. Rekordman z Delaware je svou tloušťkou srovnatelný s běžnými články. Zatím má několik centimetrů, ale autoři armádě slibují, že bude útlejší než jeden centimetr.

Univerzita nezveřejnila všechny informace o svém objevu, ale lze oprávněně předpokládat, že náklady na použité materiály jsou mnohonásobně (dost možná až stonásobně) vyšší než u běžných křemíkových článků. Z ekonomického hlediska tedy neschůdná volba.

Tým z Delaware slibuje armádě články s účinností nad 50 procent. Pokud budou vojáci spokojeni, jistě sáhnou hluboko do kapsy (tím spíše, že jde o peníze z daní), aby novou technologii dostaly alespoň některé útvary.

To by mohlo vyvolat zlevnění článků také pro civilní spotřebitele, i když ani taková účinnost jistě nepostačí k tomu, aby se solární panely staly základem energetiky.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.