Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Oteplování ohrožuje ještěry, podle studie hrozí řadě z nich vyhynutí

Gekon z Madagaskaru patří mezi kriticky ohrožené druhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gekon z Madagaskaru patří mezi kriticky ohrožené druhy | foto: Ignacio De las Riva/Science

MEXIKO Ještěrům hrozí, že budou hromadně hynout v důsledku globálního oteplování. Zvyšující se teploty je nutí trávit víc času ochlazováním se ve stínu a méně času naplňováním základních potřeb, jako je hledání potravy či páření. Uvádějí to vědci v nové studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Vědci varují, že bude-li se planeta oteplovat současným tempem, pak 20 procent všech nynějších druhů ještěrů vyhyne do roku 2080.

"Tato čísla jsou opravdu dost děsivá," říká Barry Sinervo z Kalifornské univerzity, který studii vedl. "Měli bychom se pokusit omezit klimatické změny, a to hned, jinak posíláme do záhuby celou skupinu živočišných druhů," dodal.

Hromadné vyhynutí ještěrů, kteří se živí hmyzem a sami jsou potravou ptáků, by mohlo mít ničivý dopad oběma směry potravního řetěžce, jehož rozsah je jen těžké odhadovat.

Ještěři, mezi něž v České republice patří například slepýš křehký (Anguis fragilis), ještěrka obecná (Lacerta agilis), ještěrka zelená (Lacerta viridis), ještěrka živorodá (Lacerta vivipara) a ještěrka zední (Podarcis muralis), se nevyhřívají na sluníčku ze záliby, ale z pudu sebezáchovy.

Ohrožené ještěrky

Jako ektotermní živočichové jsou závislí na okolním prostředí při kontrole své tělní teploty. Na rozdíl od savců se plazi v případě přehřátí nemohou ochladit pocením nebo zrychleným dýcháním a musejí se uchýlit do stínu nebo zalézt pod kámen. Tento biologický jev už vedl k uhynutí pěti procent populace ještěrů po celém světě, říká Sinervo.

"Teplota stoupá příliš rychle a evoluce s ní nestačí držet krok," dodává Jack Sites, herpetolog z Univerzity Brighama Younga, který se na studii podílel. Ještěři vylézají z úkrytů ve dne, aby se zahřáli a využili aktivního času k nalezení potravy a páření.

"Oteplování toto období aktivity zkracuje... je příliš horko, aby se pustili do páření a musejí se schovat na chladná místa," vysvětluje Sites.

"Takže nehynou přímo, ale nemohou se rozmnožovat. Bude stačit pár generací a jejich populace se pustí po klesající spirále směrem k vyhynutí."

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.