Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ozbrojená tvář kachního sexu

Kachny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kachny - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Otevřená evoluční válka pohlaví zuří u kachen a některých dalších druhů vodních ptáků. Pohlavní život kachen divokých není zrovna idylický. Je plný agresivity, která přesahuje hranice mužské rivality, a vede k znásilňování samic ve velkém měřítku.

Přesto, nebo snad právě proto, může toto tak obskurní pole bádání poskytnout neotřelý pohled na souvislost mezi rozmnožováním, sexem a evolucí.

Kachnovití (kachny, labutě a husy) jsou mezi opeřenci výjimeční – převážná většina ptáků při rozmnožování využívá pouze kloaky (orgánu, který spojuje funkce vyměšovací a rozmnožovací). Téměř zanedbatelnou výjimkou tvoří tři procenta ptačích druhů, kterým zůstal falus jako evoluční dědictví po plazích předcích.

Vzhledem k tomu, jak malý vzorek z celkového počtu ptačích druhů kachnovití představují, se vnější samčí pohlavní orgány této skupiny neobyčejně liší svým rozměrem i vzhledem. Velikost se pohybuje v rozmezí 1,25 až 40 cm. Velké genitálie představují pro samce patrně značnou zátěž. Plně se jim vyvíjí jen na dobu páření, na zbytek roku viditelné genitálie mizí.

Vědci hledali v intencích evoluční teorie výhodu, kterou by mohl delší falus poskytovat. Asi nejpřesvědčivější hypotézou byl fakt, že větší falus pomáhá samcům lépe oplodnit samice. To mělo být velmi důležité u těch druhů, kde samci v mnoha případech nevyžadují souhlas samice s oplodněním. Je tedy veliká pravděpodobnost, že na samici nalétne řada dalších samců a výhodu má ten, jehož sperma bude mít nejkratší cestu k cíli. Jiní biologové navrhovali, že prodloužení falu způsobil pozitivní výběr ze strany samic, které dávají přednost sexuálně zdatnějším samcům.

Hypotézy ale nevysvětlovaly jinou zvláštnost: proč mají faly některých ptačích druhů podivně zkroucené a spirálovité tvary. Ale v mozaice názorů a studií chyběl pohled z druhé strany, z té „ženské“. Ten případně doplnila bioložka Patricia Brennanová z univerzity v britském Sheffieldu, která výsledky své práce zveřejnila v časopise PLOS One (text je volně dostupný na www.plosone.org).

Odkaz na původní studii


Brennanová se soustředila na otázku, jak se k problému staví samice kachen. A zjistila, že jsou rozhodně mnohem víc než pasivní nádoby. Naopak se zdá, že důvody, které samce vedly k mohutnému zbrojení, leží právě v útrobách samic.

U samic druhů, jejichž samci jsou při rozmnožování agresivní a znásilňují samice, se vyvinul rafinovaný obranný systém, který se skládá z dlouhé vagíny plné zákrutů, spirál, a dokonce i několika váčků, které představují pro samčí sperma slepé uličky.

To, že tvar kachní vagíny představuje zbraň, jasně naznačuje fakt, že je zatočena velmi podobně jako samčí falus, ovšem ve zcela opačném směru, takže znemožňuje průnik.

Zákeřnou past na mužské pohlavní buňky znají biologové už u mnoha jiných živočichů (například hmyzu, pavouků ale i některých savců), u kachen si ovšem anatomické zvláštnosti nikdo nevšiml, nebo ji alespoň nikdo nepovažoval za hodnou zaznamenání.

Pasivní obrana samic je podle všeho velmi účinná. Pozorování naznačuje, že v době páření je každá třetí kopulace mezi kachnami nevyžádaná. Ale z těchto spojení pochází jen tři procenta kachňat. Alespoň v případě těch několika málo druhů, jejichž populace s tímto záměrem někdy vědci sledovali.

Podle Brennanové kachny představují nejlepší příklad sexuálních závodů ve zbrojení mezi obratlovci. Aby zjistila, jak přesně boj pohlaví probíhá, chce postavit průhledný model kachní samice a sledovat... však víte.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.