Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Padesátníci mají šanci smrti utéct

Běžec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běžec (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

WASHINGTON Chcete žít déle? Pak je namístě zvednout se ze židle a začít běhat nebo soustavně cvičit. Dlouhodobý výzkum provedený experty z kalifornské Stanfordovy univerzity totiž ukázal, že u lidí nad padesát let pravidelný běh snižuje pravděpodobnost úmrtí o více než polovinu.

Doktor James Fries, který se na studii podílel, se domnívá, že podobně blahodárný efekt by měly i jiné druhy pravidelného a intenzivního cvičení, ovšem u běhu je to potvrzeno exaktně.

Vědci vedení Elizou Chakravarty sledovali po dvě desetiletí 284 členů amerických běžeckých klubů. V kontrolním vzorku bylo 156 zdravých lidí srovnatelného věku a zázemí. Všichni buď na vysokých školách vyučovali, nebo byli univerzitními zaměstnanci. Jak všichni běžci, tak „neběžci“ již na počátku výzkumu v roce 1984 překročili padesátku.

Údaje o dobrovolnících výzkumníci čerpali z podrobného každoročně vyplňovaného dotazníku. Zkoumané osoby v něm například uváděly, jaké mají zdravotní obtíže, jaké potraviny jedí, informovaly i o svých hygienických návycích a o době, kterou věnují fyzické aktivitě. I ve skupině neběžců většina osob deklarovala, že cvičí pravidelně. Podstatně se však lišila doba. Běžci cvičili týdně až 200 minut, zatímco lidé z kontrolního vzorku jen dvacet minut. S postupujícími léty se u všech osob doba věnovaná fyzické činnosti zkracovala. Příznivci běhání však po celou dobu vykazovali více pohybu.

Výsledky studie jsou výmluvné. Po devatenácti letech zemřelo patnáct procent lidí, kteří běhali pravidelně. Z kontrolní skupiny v té době už nežila více než třetina, uvádí studie, kterou v pondělí otisklo odborné periodikum Archives of Internal Medicine. Běh snižuje nejen riziko srdečních chorob. Běžci mají i nižší výskyt rakoviny a neurologických chorob, například Alzheimerovy nemoci.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ KLASIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč