Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Paleontologie může pomoci i k objasnění vývoje klimatu

Paleontologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paleontologie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Studování procesů, při nichž za stovky milionů let vznikne z živého organismu zkamenělina v kameni, může pomoci i při předvídání vývoje budoucího klimatu na planetě. Vědní obor, který se okolnostmi vzniku fosilií zabývá, se jmenuje tafonomie a je součástí paleontologie.

Tafonomové popisují například strukturu pralesů v prehistorii Země. Jejich bádání pomáhají objasnit tehdejší složení půdy a atmosféry, což má význam i do budoucna pro prognózu vývoje atmosféry.

Přední světové špičky tafonomie se sejdou na konferenci v Plzni, řekl paleontolog a odborný garant konference Josef Pšenička.

Studování celých procesů a okolností vzniku zkameněliny je podle něj velmi důležité. "Můžeme se tak dozvědět o původním organismu informace, které nám unikly nebo které zmizely například při horotvorném procesu během vzniku sedimentu," vysvětlil.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci jsou tak na základě zjištění tafonomie schopni zpětně zrekonstruovat původní prostředí, kde organismus existoval, a získat nová data k popsání vývoje v geologickém čase Země. Zjišťují například, jak vypadal prales před 300 miliony let, zda koruny stromů a epifytní rostliny zastínily slunce. Zkoumání paleopůdy pomůže zjistit její chemické složení, ale také složení tehdejší atmosféry či vlhkost prostředí.

Tafonomie byla podle Pšeničky dlouho spíš opomíjený obor, v poslední době její význam roste. Prestižní konference, která se koná v Plzni podruhé, cestuje po celém světě. Západní Čechy si odborníci vybrali kvůli místním odborníkům i proto, že v oblasti Radnic na Rokycansku jsou světově unikátní paleontologické lokality. "Je to nejstarší tak výborně zachovaný prales v celé geologické historii na celém světě," řekl vědec. Před 310 miliony let po výbuchu vulkánu zasypal popílek rozsáhlou oblast a na stovky milionů let tak zakonzervoval kompletní prales.

Vlivu vulkanické činnosti na zachování rostlin a tomu, jaké informace lze z takového místa získat, se bude věnovat jeden z bodů programu. Odborníci také počítají s výjezdem přímo do terénu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ SPECIALISTA V LOGISTICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč