23. prosince 2005 10:26 Lidovky.cz > Relax > Věda

"Pán klonů" falšoval výsledky

Slavný jihokorejský vědec U Sok-hwang (uprostřed) v doprovodu svých strážců opoučtí tiskovou konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavný jihokorejský vědec U Sok-hwang (uprostřed) v doprovodu svých strážců opoučtí tiskovou konferenci | foto: ČTK

SOUL  Vyšetřovací komise oznámila, že výsledky přelomové studie o výzkumu kmenových buněk zveřejněné slavným jihokorejským vědcem U Suk k-hwangem, byly podvrhem.

Devítičlenná komise Soulské národní univerzity prověřovala výsledky výzkumu po zpochybnění části výsledků U Sok-hwangova bádání a pokusů. Jeho spolupracovníci jej obvinili, že klíčové závěry studie byly vykonstruované.

Místo jedenácti řad jen dvě
Univerzitní vědci potvrdili, že zfalšováno bylo devět z 11 z namnožených buněčných řad, o nichž U v květnovém vydání amerického časopisu Science tvrdil, že je jako první na světě získal klonováním z kmenových buněk lidského embrya.

"Na základě těchto skutečností nemohou být být údaje ve studii časopisu Science z roku 2005 nějakou chybou způsobenou prostým omylem. Nemůžeme na ně pohlížet, než jako na úmyslný podvrh za účelem zdání, že jde o 11 řad kmenových buněk při použití výsledků z pouhých dvou," prohlásila univerzitní komise.

Jsou to lidské buňky
Komise rovněž uvedla, že u zbylých dvou řad bude s pomocí testů DNA zkoumat, zda jde skutečně o buňky naklonované z člověka. Zabývat se má rovněž dalšími údajně převratnými studiemi jihokorejského vědce. Ten v jedné z nich loni rovněž v časopisu Science tvrdil, že poprvé naklonoval lidský zárodek a letos v srpnu informoval o prvním klonu psa.

Donedávna se předpokládalo, že U Sok-hwang dosáhl průlomového výsledku klonováním kmenových buněk, které byly uzpůsobeny přímo konkrétním osobám, v tomto případě vážně postiženým pacientům. Jeho prý tým údajně sloučil dědičný materiál z kožních buněk pacientů a vaječné buňky bez jádra od dárkyň. Tím prý vznikla embrya v raném stadiu (blastocyty), z nichž údajně výzkumníci získali pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk.

Sám šéf vědeckého týmu nedávno požádal vydavatelství časopisu Science, ve kterém vyšel v květnu zásadní článek o jeho výsledcích, aby text stáhnul kvůli problematickým fotografiím, jež jej doprovázejí. U Sok-hwangův tým totiž předtím upozornil list na to, že snímky, na nichž měly být buněčné řady rozličného charakteru, jich obsahují několik se stejnou DNA. Jeden z členů týmu dokonce tvrdil, že jej U Sok-hwang nutil, aby ve své laboratoři výsledky testů zfalšoval.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...