Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Papež: Kmenové buňky musí být dostupné

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

VATIKÁN Léčebné metody využívající dospělých kmenových buněk musejí být dostupné všem lidem bez ohledu na jejich finanční možnosti. Prohlásil to dnes papež Benedikt XVI. po skončení třídenního kolokvia ve Vatikánu o možném používání těchto buněk ve zdravotnictví.

Papež vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o vytvoření podmínek, které umožní, aby výsledky tohoto výzkumu byly k dispozici všem lidem, kteří to potřebují. "Církev je s to nabídnout konkrétní pomoc s cílem zajistit tuto zdravotní péči i těm nejchudším," slíbila hlava římskokatolické církve.

Léčivé kmenové buňky

Dospělé kmenové buňky, které se nacházejí v míše, krvi či játrech, se mohou používat pro tvorbu tkání k mnohým léčbám. Účinná se tato nová metoda podle vědců již jeví především u roztroušené sklerózy a leukemie. Také prý výrazně zvyšuje naději na léčení například nemocných rakovinou a diabetiků.

Papež při setkání s 250 účastníky kolokvia potvrdil, že je proti výzkumu embryonálních kmenových buněk. Bez ohledu na možný přínos pro léčbu lidí je podle něj ničení embryí amorální, protože se jedná o ničení života. Podobné poškozování a ničení lidských embryí, k jakému přistupují vědci v některých zemích, je nejen pro církev, ale podle Vatikánu i pro mnoho lidí nepřijatelné.

Vatikán naopak aktivně podporuje hledání terapií pomocí dospělých kmenových buněk a podepsal dokonce v květnu 2010 s americkou biofarmaceutickou společností NeoStem dohodu, na základě které jí prostřednictvím nadace STOQ dal milion dolarů (18,6 milionu korun) a dále ji podporuje. Jedná se podle agentury AFP o první smlouvu, jakou kdy Vatikán podepsal s nějakou obchodní společností.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolokvia, které inicioval a uspořádal Vatikán, se zúčastnili experti, vědci, duchovní, obchodníci a politici z různých koutů světa. Kardinál Gianfranco Ravasi řekl, že cílem setkání bylo podpořit výzkum těchto buněk a informovat o jejich možném využití veřejnost.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...