Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Američanka a Japonec z ISS strávili pět hodin ve vesmíru

Americko-japonská dvojice astronautů ve vesmíru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americko-japonská dvojice astronautů ve vesmíru | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Astronauti Sunita Williamsová a Akihiko Hošide ve středu podruhé vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmíru. Po pěti hodinách vně komplexu se jim podařilo nainstalovat novou hlavní elektrickou rozvodnou jednotku. Americko-japonská dvojice původně měla zařízení vyměnit při svém předchozím výstupu 30. srpna, kvůli problematickým šroubům se ale práce nezdařila.

"Je zapojena a funguje," uvedl na Twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kvůli komplikacím s rozvodnou sítí byla stanice převedena do nouzového režimu.

Williamsová a Hošide vystoupili z ISS ve 13:06 SELČ, tedy téměř s desetiminutovým předstihem proti plánu. Proti předchozí pracovní směně ve volném vesmíru byli tentokrát vybaveni na míru připravenými nástroji, které jim měly pomoci odstranit úlomky v otvorech závitů pro upevnění rozvodné jednotky, uvedl NASA.

PSAL JSME:

K vyčištění závitů si s sebou vzali mimo jiné modrý zubní kartáček, sadu štětečků a řadu dalších nástrojů. Seznam s metodami, jak při odstraňování úlomků v otvorech pro šrouby postupovat, čítal 15 stran a technici NASA na něm pracovali celý víkend. Manuál podle AP například doporučoval šrouby namazat, vyvinout zvýšený tlak a také staré dobré lomcování.

Pokud by nebylo možné jednotku připevnit, museli by ji astronauti přinést zpět do stanice. Uvnitř ISS by pak na ní provedli potřebné úprav, které by umožnily její pozdější uchycení na vnější plášť stanice.

Během výstupu, jehož délka byla naplánována na 6,5 hodiny, dvojice astronautů také nahradila nefunkční kameru na robotické paži komplexu. I tuto práci museli astronauti při minulém výstupu do volného kosmu odložit.

Williamsová překonala ženský rekord ve volném kosmu

ISS má celkem čtyři hlavní rozvodné jednotky. Výpadek jedné z nich zavinil, že dvě z osmi slunečních baterií komplexu zcela přestaly pracovat, třetí pak začala stávkovat po změnách napětí a posádka stanice ji musela odstavit.

Středeční pracovní směna Williamsové a Hošideho je už celkem třetím výstupem členů posádky ISS do volného vesmíru od 20. srpna. V poslední době přitom výstupy do volného prostoru nebyly příliš obvyklé, protože orbitální stanice je téměř kompletní a její chod byl bezproblémový.

Williamsová středečním výstupem, který byl jejím šestým, získala ženský rekord v délce pobytu ve volném kosmu - strávila v něm více než 40 hodin. Peggy Whitsonová, která do současné doby rekord držela, poslala Williamsové blahopřejnou zprávu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.