Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pevnina USA mizí, důvodem jsou hurikány

Hurikán Alex udeřil na americkou pevninu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán Alex udeřil na americkou pevninu | foto: ČTK

NEW YORK Rozloha pevniny Spojených států se postupně zmenšuje. Vyplývá to z údajů amerického statistického úřadu, z nichž citoval deník The New York Times. Podle statistiků je zmenšení pevninských USA jen důsledek přesnějšího měření. Geografové ale varují že zmenšování je skutečné a kvůli erozi se naopak rozšiřují americké vodní plochy.

Podle statistiků měla americká pevnina největší rozlohu v roce 1940, kdy se uvádělo 9 206 000 kilometrů čtverečních. V roce 1990 ale statistický úřad už uváděl rozlohu o 47 500 kilometrů čtverečních menší a podle údajů z roku 2010 mají pevninské USA jen 9 147 000 kilometrů čtverečních.

Za posledních deset let se naopak zvětšila rozloha amerických vod, a to o 21 000 kilometrů čtverečních. To je víc než plocha jezera Ontario. Geografové upozorňují, že je to především důsledek eroze nebo řádění hurikánů.

Právě hurikán Katrina způsobil v roce 2005 výrazné zvětšení amerických vod na úkor pevniny. Bouře zasáhla pobřeží u New Orleans, prolomila hráze a moře po ní zalilo část vnitrozemí.

Odborníci však upozorňují i na dlouhodobý opačný trend ve stejné oblasti, když se v deltě řeky Mississippi kvůli nánosům pozvolna vytváření nové ostrůvky.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč