Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pevnost poznání obsadí o víkendu hadi a obojživelníci

Had. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Had. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OLOMOUC Olomoucké interaktivní muzeum Pevnost poznání obsadí o víkendu několik desítek plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů. Zabydlí se v expozici Živá voda a stanou se součástí programu Odpudiví nebo kouzelní. Návštěvníci se na akci dozvědí nejen zajímavosti z jejich života, ale některé tvory si budou moci vzít i do ruky.

V muzeu se zároveň otevře výstava snímků fotografa Romana Mrázka pořízených pomocí speciálního makro objektivu. Ponese název Skrytý svět, sdělili zástupci muzea. „Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky, užovku stromovou, nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Někteří dokonce žerou hmyz, jako třeba malá užovka drobná, která pochází z Řecka a Blízkého východu,“ uvedl organizátor akce Pavel Javůrek.

Některá zvířata si budou moci vzít návštěvníci do rukou. „Na vlastní kůži budou moci zjistit, zda jsou tito mnohdy obávaní živočichové studení a odpudiví, nebo naopak kouzelní,“ uvedla koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová. Akci doprovodí přednášky zoologů.

Program doplní také výstava fascinujících snímků živočichů fotografa Romana Mrázka. Autor, který je zároveň kameramanem České televize, dokáže zachytit miniaturní bezobratlé živočichy v celé jejich barevné kráse. Své objekty často nachází v Litovelském Pomoraví. „Focení malých tvorů je velmi náročné a je potřeba se k takové potvůrce přiblížit na pár centimetrů. Kvůli hloubce ostrosti se nesmí vůbec hýbat, takže je potřeba bezvětří a taky trochu štěstí. Často musím být trpělivý, protože živočich se pohne a já musím všechno připravovat znovu,“ uvedl Mrázek.

Pevnost představí také výstavu fotografií Petra Znachora a Martiny Čtvrtlíkové z Biologického centra Akademie věd ČR. Vědci zachytili dlouhodobý ekologický výzkum vodních nádrží. Snímky ukazují převážně planktonní řasy a sinice, z nichž mnohé mají schopnost se přemnožovat a vytvářet vodní květ snižující kvalitu vody, uvedla mluvčí muzea Martina Vysloužilová.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!