Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pevnost poznání představí svět hub, i po vědecké stránce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

OLOMOUC Pohledem chemiků či botaniků budou moci zkoumat nadcházející víkend houby ze všech pohledů návštěvníci Pevnosti poznání v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální sáček na sušené houby. Ve dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky, informovali zástupci interaktivního muzea.

Houbám se bude věnovat muzeum celý víkend, program sestavili zdejší pracovníci se zástupci přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. „Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti,“ uvedla Barbora Mieslerová z katedry botaniky.

Houby z českých lesů.
Ne nadarmo používáme pro náhlé invaze nejrůznějšího druhu přirovnání: „Rostou...

Odborníci se s návštěvníky zaměří například na mikroskopickou strukturu hub, seznámí je s širokým spektrem jejich účinků nebo vysvětlí, proč a jak houby způsobují choroby rostlin. Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci mohou do muzea přinést houby, které nedokážou pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé, doplnili zástupci muzea.

Analýza půdy i hub

V laboratoři si budou moci zájemci analyzovat houby i půdu, v níž organismy rostou. V expozici Světlo a tma budou studovat zdroje světla. „V expozici si ukážeme, že i houby dokážou vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci,“ uvedla koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Houbám se bude věnovat v Olomouckém kraji i Vlastivědné muzeum v Šumperku, kde se 12. září otevře Celostátní výstava hub. „Tato výstava se současně koná v roce životního jubilea profesora Bronislava Hlůzy (90 let), na jehož popud se v Šumperku v roce 1999 konala první výstava hub a který se každoročně podílí na jejím pokračování. Proto zvolilo předsednictvo České mykologické společnosti šumperskou výstavu hub celostátní mykologickou výstavou,“ uvedli zástupci muzea na svém webu.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.