22. prosince 2013 6:49 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pilotovaný let s novou nosnou raketou plánuje Rusko v roce 2018

Z kazašského Bajkonuru úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz TMA-05M.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z kazašského Bajkonuru úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz TMA-05M. | foto: ČTK

MOSKVA První pilotovaný let s využitím nové těžké nosné rakety Angara chce Rusko provést v roce 2018, a to z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. S prvním zkušebním letem se ale počítá už koncem příštího roku.

Řekl to místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin televizní stanici Rossija-24.

Rogozin uvedl, že start této nové rakety pro pilotovaný let je naplánován na rok 2018 a tento termín musí být "absolutně" dodržen. "Pilotovaný let na 'těžké" Angaře odstartujeme ze druhé rampy kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti," dodal s poukazem na to, že k tomu bude využit nově budovaný ruský vesmírný přístav.

Jurij Gagarin

Jurij Gagarin

Lehká a těžká Angara

Vostočnyj by měl nahradit kazašský kosmodrom Bajkonur, který zatím Rusko využívá, ale jehož životnost se pomalu blíží ke konci.

Vicepremiér připomněl, že se nyní vyvíjejí dvě verze nové nosné rakety - "lehká" Angara a "těžká" Angara. Prototyp první, lehčí verze se už testuje na dalším ruském kosmodromu Pleseck a s prvním startem se počítá v květnu nebo v červnu 2014. Koncem téhož roku by si pak z Plesecka měla vyzkoušet start i "těžká" Angara.

Rakety Angara by měly být schopné vynášet náklad o hmotnosti v rozmezí od dvou do 40 tun. Měly by postupně nahradit nynější rakety Sojuz a Proton. Mezi lehkou a těžkou variantou by měla být verze střední kategorie.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz