19. října 2014 7:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z MIT kritizují projekt Mars One: První osadník zemře do 68 dnů

Povrch Marsu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povrch Marsu (ilustrační foto). | foto: Reuters

WASHINGTON Odvážní průkopníci připravení vydat se na jednosměrnou cestu na Mars, jak plánuje nizozemská společnost Mars One, začnou umírat do 68 dnů. Tvrdí to seriózní vědecká studie, která byla nedávno zveřejněna, napsala agentura AFP.

Pět odborníků prestižního Massachusettského technického institutu (MIT) dospělo k tomuto závěru po analýze vědeckých údajů, které jsou o tomto projektu k dispozici. Projekt by měl být i součástí televizní reality show.

Nákladné náhradní díly

K prvnímu úmrtí jednoho z těchto pionýrů „dojde přibližně do 68 dnů mise, a to udušením“, uvádí se v pětatřicetistránkové zprávě. Autoři přitom své konstatování podepírají grafy a matematickými vzorci týkajícími se zdrojů kyslíku, výživy a technologií, které jsou k dispozici pro soběstačnost výpravy.

ČTĚTE TAKÉ

Rostliny, jež by měly zajistit potravu kolonistům a produkovat dostatek kyslíku, ani technologie pro udržení rovnováhy atmosféry zatím nejsou podle vědců vyvinuty.

Navíc budou osadníci stále více záviset na dodávce náhradních dílů, které by jim měla dopravit další mise. Tato následná výprava přitom bude „podle velmi optimistického scénáře“ stát kolem 4,5 miliardy dolarů (téměř 97 miliard Kč) a náklady vysílání dalších posádek budou ještě vyšší.

Technologie kyslíku prý už existuje

Lansdorp podle časopisu Popular Science (www.popsci.com) v první reakci údaje obsažené ve vědecké zprávě odmítl. Argumentoval tím, že jsou v ní použity neúplné údaje. Nicméně připustil, že otázka náhradních dílů je skutečně problém: „Mají pravdu, největší výzvou pro Mars One je udržet vše v provozuschopném stavu.“

PSALI JSME

Pokud jde o kyslík, vedení společnosti Mars One uvedlo, že „nesouhlasí s tím, že příslušná technologie není v zásadě připravena. Systém musí být ještě otestován, ale technologie už existuje.“ K účasti na projektu se dobrovolně přihlásilo více než 200 000 lidí ze 140 zemí. Záměr vyvolal mnoho skepsí, nicméně ho podpořil nizozemský nositel Nobelovy ceny za fyziku Gerard ’t Hooft.

Letos v červnu byla podepsána smlouva se společností Endemol, která produkuje četné televizní reality show. Smlouva se týká natáčení výběru a výcviku marsovských průkopníků.

Mars One

  • Mars One je projekt nizozemského inženýra Base Lansdorpa.
  • Jeho cílem je poslat v roce 2024 první výpravu čtyř dobrovolníků ke kolonizaci Marsu.
  • Cesta bez možnosti návratu jim má trvat sedm měsíců.
Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?