Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pirátům odpojení (zatím) nehrozí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Kontroverzní žádost nahrávacích společností, aby byli od internetu odpojováni uživatelé, kteří si stahují nelegální hudbu nebo filmy či je sdílí, neprošla. Celá záležitost tím však rozhodně nekončí.

Evropský parlament schválil minulý týden nezávaznou zprávu, ve které takový krok nepovažuje za vhodný hned z několika důvodů. V první řadě odmítá tak razantní zásah, jako je zamezování přístupu na internet, což by bylo v rozporu se základními lidskými právy.

Zpráva dále přiznává, že pirátství a porušování autorských práv je závažný problém, se kterým je potřeba bojovat, avšak ne na úrovni koncových spotřebitelů, kteří tuto činnost neprovádějí kvůli zisku.

Sdělení obsahuje i dodatek, který varuje členské země Evropské unie před přijímáním podobně přísných opatření. Protože však není tento dokument právně závazný, lze předpokládat, že tlak Mezinárodní federace fonografického průmyslu bude pokračovat na národních úrovních. Asi největší šance má ve Francii, jejíž prezident Nicolas Sarkozy před časem vyslovil s návrhem sympatie.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.