Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Písmo Comenia Script se šíří. Úředníci ale neví jak, školy to nehlásí

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Nové písmo Comenia Script se od září rozšíří do dalších škol, cena písanky ale spolkne většinu rozpočtu škol na pomůcky pro prvňáčky. Podle nakladatelství Fraus totiž autorka písma Radana Lencová uzavírá smlouvy na užití písma jen omezeně, a cena je tak vyšší. Lencová sdělila, že ceny písanek budou klesat s tím, jak se bude její písmo vyučovat na stále více školách.

Loni se písmo podobné tiskacímu učilo na 33 pilotních školách, ministerstvo školství jej poté po dvouletém ověřování povolilo běžně používat. Podle Miloslava Vyskočila z Národního ústavu dalšího vzdělávání absolvovalo školení na výuku nového typu písma 700 učitelů z 541 škol. Přesné údaje o tom, kolik škol začne Comenia Script od září skutečně vyučovat, ale úředníci nemají. Školy to totiž nemusejí nikde hlásit, podstatný je jen souhlas rodičů,

ČTĚTE TAKÉ:

Školy, které s novým písmem začnou, musejí používat jen písanky a pomůcky k tomu určené. Tyto písanky vydává pouze jedno nakladatelství, celkem uzavřela Lencová smlouvu se čtyřmi firmami. "Problém je, že obyčejné dvě písanky pro jeden ročník stojí 150 Kč, což je zhruba dvakrát tolik, co písanky v jiných nakladatelstvích," tvrdí zástupci nakladatelství Fraus, se kterým Lencová smlouvu neuzavřela.

Prvňáčkům kupují pomůcky školy, které mají na jedno dítě 200 korun. Podle Jany Holíkové z ministerstva školství záleží na školách, co za peníze koupí. "Projekt Comenia Script je teprve na začátku, materiály k výuce písma se tisknou pouze pro omezený počet škol. Dá se předpokládat, že jejich cena se se zájmem o písmo bude snižovat - jak to již nastalo v nabídce na školní rok 2013/2014," odmítla výtky Lencová. Od září se ceny písanek snižují ze 150 na 128 korun.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script.

V novém písmu zatím neexistuje slabikář, děti se tak budou učit psát v písankách s Comenia Script, ale číst budou klasické písmo. "Tato situace může být určitou výhodou, díky níž se děti spontánně naučily číst staré psací písmo," míní Lencová. Slabikář nicméně připravuje. Licenci na použití nového písma v digitální formě udělila kantorům, aby si mohli vytvářet třeba vlastní pracovní listy.

Nové psací písmo, při němž se písmena nespojují, ale přiřazují, je jednodušší a vyhovuje lépe žákům s nejrůznějšími poruchami.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!