Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pití vody prý přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva

Sklenice vody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklenice vody | foto: Lidové noviny

PRAHA Čtyři až pět skleniček vody denně může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva až o polovinu, zjistili američtí vědci. Voda totiž pomáhá odplavit škodlivé látky.

Pití vody přispívá podle odborníků k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Česko se dlouhodobě drží na předních příčkách světového žebříčku ve výskytu tohoto zhoubného onemocnění.

Kolorektální karcinom odhalí lékaři letos u více než 8300 Čechů a Češek, zemře na ni téměř 4000 nemocných. Kdyby se nádor odhalil včas, mohli by žít, ale 54 procent z nich přijde pozdě.

Voda je důležitá pro správnou funkci střev a trávicí soustavy. Vědecké studie prokázaly, že dostatečný příjem tekutin ochrání organismus před rozvojem kolorektálního karcinomu. Dosud však není jasně stanoveno, do jaké míry.

Podle americké studie z Centra pro výzkum rakoviny se pitím čtyř až pěti skleniček vody denně snížilo riziko vzniku tohoto typu rakoviny o 45 procent u mužů a o 32 procent u žen oproti kontrolní skupině, která denně vypila pouze dvě sklenky vody.

Voda pomáhá zředit a odplavit škodlivé látky ze střev, zrychluje průchod stolice, a tak zkracuje dobu, kdy škodlivé látky působí na střevní sliznici. Nedostatečné zásobení těla vodou ovlivňuje nepříznivě vodní hospodářství v buňkách a látkovou výměnu.

Obecně je doporučováno vypít denně asi 2,5 litru tekutin, tedy deset až 12 skleniček, především vody. Bilanci zhoršují nápoje s obsahem kofeinu, které tělo odvodňují, vedle kolových nápojů také káva a čaj. Pitný režim se má přizpůsobit fyzické aktivitě a teplotě prostředí. Ukazatelem nedostatečného příjmu tekutin je zácpa a tmavě žlutá barva moči.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...