Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Pití vody prý přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva

Sklenice vody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklenice vody | foto: Lidové noviny

PRAHA Čtyři až pět skleniček vody denně může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva až o polovinu, zjistili američtí vědci. Voda totiž pomáhá odplavit škodlivé látky.

Pití vody přispívá podle odborníků k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Česko se dlouhodobě drží na předních příčkách světového žebříčku ve výskytu tohoto zhoubného onemocnění.

Kolorektální karcinom odhalí lékaři letos u více než 8300 Čechů a Češek, zemře na ni téměř 4000 nemocných. Kdyby se nádor odhalil včas, mohli by žít, ale 54 procent z nich přijde pozdě.

Voda je důležitá pro správnou funkci střev a trávicí soustavy. Vědecké studie prokázaly, že dostatečný příjem tekutin ochrání organismus před rozvojem kolorektálního karcinomu. Dosud však není jasně stanoveno, do jaké míry.

Podle americké studie z Centra pro výzkum rakoviny se pitím čtyř až pěti skleniček vody denně snížilo riziko vzniku tohoto typu rakoviny o 45 procent u mužů a o 32 procent u žen oproti kontrolní skupině, která denně vypila pouze dvě sklenky vody.

Voda pomáhá zředit a odplavit škodlivé látky ze střev, zrychluje průchod stolice, a tak zkracuje dobu, kdy škodlivé látky působí na střevní sliznici. Nedostatečné zásobení těla vodou ovlivňuje nepříznivě vodní hospodářství v buňkách a látkovou výměnu.

Obecně je doporučováno vypít denně asi 2,5 litru tekutin, tedy deset až 12 skleniček, především vody. Bilanci zhoršují nápoje s obsahem kofeinu, které tělo odvodňují, vedle kolových nápojů také káva a čaj. Pitný režim se má přizpůsobit fyzické aktivitě a teplotě prostředí. Ukazatelem nedostatečného příjmu tekutin je zácpa a tmavě žlutá barva moči.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!