17. května 2010 15:36 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pití vody prý přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva

Sklenice vody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklenice vody | foto: Lidové noviny

PRAHA Čtyři až pět skleniček vody denně může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva až o polovinu, zjistili američtí vědci. Voda totiž pomáhá odplavit škodlivé látky.

Pití vody přispívá podle odborníků k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Česko se dlouhodobě drží na předních příčkách světového žebříčku ve výskytu tohoto zhoubného onemocnění.

Kolorektální karcinom odhalí lékaři letos u více než 8300 Čechů a Češek, zemře na ni téměř 4000 nemocných. Kdyby se nádor odhalil včas, mohli by žít, ale 54 procent z nich přijde pozdě.

Voda je důležitá pro správnou funkci střev a trávicí soustavy. Vědecké studie prokázaly, že dostatečný příjem tekutin ochrání organismus před rozvojem kolorektálního karcinomu. Dosud však není jasně stanoveno, do jaké míry.

Podle americké studie z Centra pro výzkum rakoviny se pitím čtyř až pěti skleniček vody denně snížilo riziko vzniku tohoto typu rakoviny o 45 procent u mužů a o 32 procent u žen oproti kontrolní skupině, která denně vypila pouze dvě sklenky vody.

Voda pomáhá zředit a odplavit škodlivé látky ze střev, zrychluje průchod stolice, a tak zkracuje dobu, kdy škodlivé látky působí na střevní sliznici. Nedostatečné zásobení těla vodou ovlivňuje nepříznivě vodní hospodářství v buňkách a látkovou výměnu.

Obecně je doporučováno vypít denně asi 2,5 litru tekutin, tedy deset až 12 skleniček, především vody. Bilanci zhoršují nápoje s obsahem kofeinu, které tělo odvodňují, vedle kolových nápojů také káva a čaj. Pitný režim se má přizpůsobit fyzické aktivitě a teplotě prostředí. Ukazatelem nedostatečného příjmu tekutin je zácpa a tmavě žlutá barva moči.

ČTK