18. března 2014 6:58 Lidovky.cz > Relax > Věda

Planeta Merkur se neustále zmenšuje, zjistili vědci

Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů | foto: ČTK

NEW YORK Pod Sluncem žhaveným povrchem planeta Merkur chladne, což způsobuje její zmenšování - byť nepříliš velké. Během posledních 3,8 miliardy let se průměr nejmenší planety sluneční soustavy zmenšil až o 14 kilometrů na nynějších 4879 kilometrů.

Vědci předpokládají, že Merkur stejně jako Země má superhorké kovové jádro. Na rozdíl od Země ale nemá tektonické desky, které by do sebe narážely, posouvaly se a tlačily v reakci na tlak, který kvůli ubývání teploty působí na planetární kůru. Informovali o tom američtí vědci, které citovala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo toho má Merkur jedinou, pevnou svrchní vrstvu, což znamená, že se tento tlak přenáší přímo na povrch planety a způsobuje její vrásnění v rýhách a hřbetech, jak planeta chladne.

Planetární geologové vedení Paulem Byrnem z vědeckého ústavu Carnegie ve Washingtonu využili údaje o těchto nerovnostech k vypočítání termální kontrakce planety, což je termín pro zmenšování prostřednictvím úbytku teploty. Jejich studie vyjde v časopise Nature Geoscience.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz