Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Plíce z laboratoře začaly dýchat v těle potkanů

Plíce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plíce | foto: Shutterstock

Američtí biologové v květnu oznámili, že vypěstovali část plic a voperovali ji do těla potkanů. Zvířata s pomocí této tkáně dýchala. Experiment otevírá cestu k vytvoření plic pro člověka.

Lidé se dožívají vyššího věku, metody léčby jsou stále lepší, jenže množství plic vhodných k transplantaci nevzrůstá. Poptávka tak stále výrazněji převažuje nad nabídkou. Rovnováhu by mohlo zajistit snad jen vypěstování umělých plic.

A tomu se letos tým vedený Laurou Niklasonovou z Yaleovy univerzity v New Havenu přiblížil. Zatím tedy alespoň u potkanů.

Vědci vzali plíce dospělého hlodavce a působením chemikálií je zbavili buněk, až zůstalo pouze jakési bezbuněčné "lešení" tvořené bílkovinami, především kolagenem. Tuto kostru pak osadili buňkami odebranými z plic potkaního zárodku. Vše vložili do nového typu bioreaktoru, jež napodoboval podmínky v děloze.

Zhruba za týden se podařilo vypěstovat plicní tkáň, která obsahovala plně vyvinuté plicní sklípky a miniaturní cévky.

Fungování plic ze zkumavky ověřili výzkumníci také v praxi, když tkáň voperovali potkanům. Chovala se velmi podobně jako původní orgán.

Náhradní průduška
Popsaný postup ostatně při opravách lidské dýchací soustavy už slavil úspěch. Jak koncem roku 2008 informoval časopis Lancet, mezinárodní tým lékařů upravil metodami tkáňového inženýrství průdušku a transplantoval ji třicetileté pacientce.

  

Další objevy a události roku 2010 ve vědě

Žena se nakazila tuberkulózou a průduška se jí zúžila natolik, že skoro nemohla dýchat. Od dárkyně, která podlehla zástavě srdce, získali odborníci průdušnici. Zbavili ji buněk a vzniklé lešení pak osadili buňkami odebranými z pacientčiny pravé průdušky, nosní sliznice a také z kostní dřeně.

Rok 2010 v obrazech

Pak následovala kultivace v bioreaktoru. Průdušku lékaři úspěšně transplantovali a žena začala normálně dýchat. Ovšem vytvořit tkáň schopnou okysličovat krev je mnohem složitější.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...