Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Plody moře podle neandertálce

Čelist tuleně středomořského z jeskyně Vanguard  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čelist tuleně středomořského z jeskyně Vanguard | foto: GIBRALTAR MUSEUM/ARCHIV/KOLÁŽ/ŠIMON/LN

Neandertálci byli mimo jiné i šikovní rybáři, ukazuje výzkum na Gibraltaru. Znovu se ukázalo, že naši vyhynulí příbuzní lidé neandertálští byli velmi přizpůsobiví a dokázali využívat stejné zdroje jako moderní člověk. Vykopávky ve dvou gibraltarských jeskyních potvrdily, že si neandertálec trvale opatřoval jídlo z moře.

V časopise PNAS to napsal jedenáctičlenný britsko-španělský tým vedený známými paleoantropology Chrisem Stringerem z Přírodopisného muzea v Londýně a Cliveem Finlaysonem z Gibraltarského muzea.

Gorhamova jeskyně nese jméno kapitána irského pluku, který ji v roce 1907 objevil pro moderní éru, vpravo sousedí s jeskyní Vanguard (Předvoj). Obě leží na východě Gibraltarské skály a mají široké a vysoké (35 metru) portály. Dnes se nacházejí pár metrů nad mořem, za neandertálského osídlení se k nim ale šlo z pobřeží až pět kilometrů. V Gorhamu ani ve Vanguardu se zatím kosti neandertálců nenašly. „Jen“ kamenné nástroje mousterienské kultury spojované s neandertálci.

Jedli i mláďata delfínů
V Gibraltaru však byl neandertálec objeven ještě před „premiérovým“ nálezem v Neanderově údolí u německého Düsseldorfu v roce 1856. Stalo se tak roku 1848 ve Forbesově lomu na severu skály, objev však byl plně rozpoznán a oznámen až v roce 1865. A nešlo o prvního přehlédnutého neandertálce – ten se našel u valonského městečka Engis již v roce 1829.

Nové výzkumy Gorhamu a Vanguardu dokládají, že tam neandertálci vedle suchozemských zvířat dlouhodobě pojídali nejen mořské měkkýše, nýbrž i tuleně, delfíny, ryby, mořské ptáky a želvy. Neandertálci dobře znali, kde a kdy jakou kořist najdou, i její chování. Zaměřovali se na mláďata, u delfínů hlavně ta uvázlá na mělčině.

Tento způsob života byl z pohledu neandertálců úspěšný: jeskyně obývali alespoň 10 tisíc let. A studie z části stejného vědeckého týmu z roku 2006 tvrdí, že Gibraltar byl před 24 tisíci lety jedním z jejich posledních útočišť v Evropě.

Zdatní lovci
Gibraltarské nálezy potvrzují dřívější důkazy z Itálie, že strava našich příbuzných byla pestřejší, než se myslelo. Starší rozbory izotopového složení kostí z chorvatské jeskyně Vindija ukazovaly, že neandertálci tam téměř výlučně jedli maso velkých zvířat, hlavně býložravců.

V jejich lovu byli patrně stejně zdatní jako moderní lidé (Homo sapiens), ukazují zase údaje z Kavkazu. Proto se za jednu z příčin vymizení neandertálců považoval úbytek velkých zvířat – jak lovem, tak přibližováním vrcholu doby ledové. Homo sapiens „výpadek“ jídelníčku nahradil menšími zvířaty, vodními živočichy a rostlinami. Nyní to vypadá, že neandertálci učinili totéž.
O to ostřeji si oba druhy musely konkurovat. Vykopávky v Gorhamově jeskyni prokázaly, že moderní lidé, kteří ji obývali po neandertálcích, se živili stejně.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nokia 6650. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nokia 6650. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nokia 6650. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 500 - 27 000 Kč