29. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Plzeň chystá pro seniory virtuální univerzitu třetího věku

Prodejce na předváděcí akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejce na předváděcí akci | foto: Shutterstock

PLZEŇ Kurzy virtuální univerzity třetího věku mohou od listopadu absolvovat senioři v Plzni. První kurz bude věnován astronomii a skládá se ze čtyř přednášek. Další kurzy budou pokračovat příští rok v budově bývalého Amerického centra v centru Plzně, kde svoji činnost zahájí 3D - Dům digitálních dovedností.

Virtuální univerzitu třetího věku připravuje pro seniory z Plzně a okolí městská organizace Správa informačních technologií města Plzně spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, řekl ČTK ředitel Správy informačních technologií Luděk Šantora.

Virtuální univerzita třetího věku je podle něj moderní alternativou ke klasické přednáškové výuce. Je určena především pro vzdělávání seniorů v regionech, kteří se z různých důvodů nemohou účastnit přednášek prezenční formou v sídlech vysokých škol nebo univerzit. "Senioři sledují přednášku v kolektivu přenosem z internetu. Při každé přednášce vypracovávají kolektivní test nebo se účastní řízené diskuse, která slouží k ověření pochopení celého výkladu," popsal Šantora.

Astronomové Rudolfa II.

Kurz o astronomii například nabídne čtyři přednášky zaměřené na téma sluneční hodiny a astronomové Rudolfa II., upřesnila Ivona Krausová ze Správy informačních technologií. Senioři zaplatí za čtyři přednášky dohromady 150 korun. "Přednáška trvá zhruba hodinu a půl a bude jednou za čtrnáct dnů," doplnila Krausová.

Účastníkem kurzu se může stát senior se statutem důchodce, invalidní důchodce bez rozdílu věku nebo osoba starší 50 let, která je nezaměstnaná nebo čeká na statut důchodce.

Kurzy univerzity třetího věku pořádá také Západočeská univerzita v Plzni, a to od akademického roku 1992/1993. Organizuje je Ústav celoživotního vzdělávání univerzity. V roce 1992 začínala univerzita třetího věku v Plzni s 85 účastníky, v minulém akademickém roce bylo zapsáno už 670 účastníků s 864 kurzy - někteří studují více oborů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!