Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští studenti vytvořili výzkumné pracoviště v Etiopii

UNESCO, kulturní krajina Konso (Etiopie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UNESCO, kulturní krajina Konso (Etiopie) | foto: UNESCO

PLZEŇ Plzeňská Západočeská univerzita (ZČU) vytvořila společné vzdělávací a výzkumné pracoviště v Etiopii. Nové Centrum afrických studií na univerzitě v etiopské Jimmě má plzeňské škole pomoci stát se v Česku ohniskem výzkumu a vzdělávání se zaměřením na subsaharskou Afriku.

Univerzita v Jimmě s 35.000 studentů má podle Budila pověst nejlepší etiopské vysoké školy. "Filozofická fakulta ZČU tak získala optimální základnu pro rozvoj afrických studií a dalších výzkumných aktivit," sdělili mluvčí univerzity Kamila Kvapilová a vedoucí Katedry historických věd ZČU Ivo Budil. České a evropské akademické instituce v posledních letech region subsaharské Afriky podceňují a přehlížejí, míní Budil. "Je to krátkozraký přístup, protože budoucí hospodářský a sociální rozvoj oblasti, v níž žije miliarda obyvatel, zásadně změní vztah Afriky ke zbytku světa a bude mít dalekosáhlé geopolitické důsledky," doplnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Na zřízení společného pracoviště se dohodli zástupci plzeňské a jimmské univerzity na konci loňského roku. Úkolem centra bude sladit a rozvíjet pedagogickou a výzkumnou činnost obou institucí. "Činnost centra budou zabezpečovat především pracovníci plzeňské katedry historických věd. Univerzita v Jimmě poskytne potřebnou administrativní podporu a institucionální záštitu," uvedla mluvčí ZČU Kvapilová.

Už v březnu pojede do Jimmy zástupce plzeňského Centra afrických studií, které na katedře historických věd v Plzni vzniklo už v roce 2012. Na podzim je naplánována cesta skupiny českých badatelů, kteří v Jimmě uspořádají společný workshop a přispějí k rozvoji místní knihovny, což je jedna ze stěžejních aktivit centra.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!