Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Po půlnoci dorazí tsunami na západní pobřeží Chile

Tsunami v Japonsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tsunami v Japonsku | foto: ČTK

PRAHA Poslední zemětřesení v Japonsku vyvolal posun dvou zemských desek na dně Tichého oceánu, říká geolog Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty UK. Severoamerická deska se podsouvá pod Pacifickou rychlostí přibližně osm centimetrů za rok, což je velmi vysoká hodnota, protože obvykle se pohyb měří spíše na milimetry. Za sto let se obě podsunou desky o osm metrů. Není proto divu, že v Japonsku jde nyní o jedno z nejsilnějších zemětřesení za posledních 140 let.Během pohybu desek se po celé délce porušené oblasti, v tzv. ohnisku zemětřesení, šíří seismické vlny. Jsou to elastické pohyby v zemském tělese vyzařované v důsledku šíření trhliny ve zlomu. Seismické vlny jsou jedním z projevů zemětřesení a připadá na ně asi třetina celkové uvolněné energie. Ostatních 70 procent energie spotřebuje uvolnění zaklesnutých bloků, jejich posun a přeměna na teplo.


Tsunami neztrácí energii ani tisíce kilometrů od epicentra
Posunem dna vzniká tsunami, což je jedna nebo několik vln za sebou. Na volném oceánu je skoro nepostřehnutelná, protože je vysoká jen pár desítek centimetrů, ale díky velmi dlouhé vlnové délce putuje tisíce kilometrů bez větších ztrát energie. Po hladině se pohybuje rychlostí 700 až 800 kilometrů v hodině. Tentokrát zasáhne hlavně západní pobřeží USA a Střední i Jižní Ameriky. Do Chile dorazí zítra po půlnoci. Podle Fischera tentokrát postihne tsunami větší rozlohu než vlna vyvolaná zemětřesením na Sumatře v roce 2004.

Čtěte také

Výška tsunami na samotném pobřeží se může pohybovat od několika decimetrů až po deset a více metrů. Záleží na hloubce u pobřeží. "Pokud je dno u břehu v menší hloubce než 50 až 70 metrů, lze očekávat vodní stěnu vysokou několik metrů," říká Zdeněk Kukal, specialista na oceánskou geologii.

Podívejte se:Ohnisko nynějšího zemětřesení určili odborníci v hloubce 24 kilometrů. Patří tedy mezi tzv. mělká, která se vyskytují do hloubky 70 km. Takový charakter má asi 85 procent všech zemětřesení. Asi 12 procent je středně hlubokých a vyskytují se mezi 70 až 300 km, a pouze tři procenta zemětřesení má ohnisko hlouběji než 300 metrů, nejčastěji do 700 km.


Při posunu desek vzniká veliké napětí, které se v nepravidelných intervalech, většinou v rozmezí několika let, uvolňuje smykovým pohybem zemských ker. Přitom se okraj jedné desky během minut zvedne a na dně oceánu se vytvoří "schod" vysoký několik metrů. Odhaduje se, že tentokrát měří asi 10 metrů. Zlom, laicky řečeno délka schodu, činí přibližně 500 kilometrů. Pro srovnání při zemětřesení na Sumatře v roce 2004 byl zlom dvojnásobně dlouhý.

K tématu

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR IT SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč