Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počet objevených exoplanet přesáhl magickou hranici 500

Vesmír | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír | foto: Lidovky.cz

PRAHA Počet objevených exoplanet přesáhl magickou hranici 500, uvedl astronomický server www.astro.cz. Vědci předpokládají, že by na exoplanetách podobných Zemi mohl existovat život.

Vzhledem k nejasné definici exoplanety je celkový počet jen přibližný a nelze říci, která byla tou 500. Navíc existuje více katalogů, které se mohou lišit. Nejznámějším je katalog exoplanet, který spravuje pařížská hvězdárna.

Co je exoplaneta

Exoplaneta, nebo také extrasolární planeta, je podle astronomické literatury planeta, která obíhá kolem jiné hvězdy než kolem Slunce. Patří tedy do jiné než sluneční planetární soustavy.

Existenci exoplanet předpokládali astronomové již dávno. První byly ale objeveny až v 90. letech. Díky novým metodám pozorování a dokonalejší technice jsou objevy exoplanet stále častější.

Všechny objevené exoplanety pocházejí z galaxie Mléčná dráha a drtivá většina z nich byla objevena nepřímou metodou místo přímého pozorování. První planeta z jiné galaxie byla objevena až 19. listopadu 2010. Astronomové předpokládají, že nejméně deset procent hvězd podobných Slunci obíhá alespoň jedna planeta. Může jich ale být mnohem více.

Čtěte také:

Po exoplanetách ve vesmíru pátrá od loňského března kosmický dalekohled NASA Kepler, kterému astronomové přezdívají "lovec exoplanet". Jeho úkolem je především objevovat exoplanety s podobnými vlastnostmi, jaké má Země, na kterých by mohl existovat život.

Problémem by ale podle astronoma Richarda Wünsche bylo s mimozemskými civilizacemi komunikovat. Vzdálenost v čase mezi nimi a Zemí může podle něj být 20.000 let, takže by byly na propastně rozdílné úrovni vývoje. Dalším problémem je, že jejich vzdálenost od Země se počítá na desítky světelných let.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...