Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počet udání za nelegální software narůstá

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

V souvislosti s hospodářskou krizí vznikl nový trend – udávání kvůli užívání pirátského software ze strany propuštěných zaměstnanců, kteří se nechtějí smířit s výpovědí.

Celosvětová krize vyvolala vlny propouštění a s tím stoupl i počet lidí, kteří svému bývalému zaměstnavateli chtějí zkomplikovat podnikání – nařknou ho z užívání pirátského softwaru ve firmě.

„Rapidně narůstá počet zaměstnanců, kteří vyhrožují udáním kvůli nelegálnímu užívání počítačových programů. Vyplývá to z průzkumu mezi klienty, kteří si pořizují náš auditovací nástroj zabraňující šíření nelegálního softwaru ve firmách,“ řekl Robert Kleiner, člen představenstva firmy truconneXion.

Počet manažerů firem, kteří se kontroly na základě udání obávají, narostl v prvním čtvrtletí tohoto roku o celých 27 procent a výrazně tak převyšuje obavy z ohrožení bezpečnosti počítačové sítě. V oblasti pirátských aktivit zaměstnanců mají manažeři největší strach z udání zaměstnanců (58 %) a stahování nelegálního softwaru (31 %).

Policejní prohlídka může citelně zasáhnout chod celé firmy, a to i v případě, že se softwarového pirátství nedopouští. Firma musí policii prokázat, že nalezený software užívá v souladu s licenčními podmínkami a že software získala legální cestou, což znamená shromáždění všech potřebných dokladů. Nemá-li firma tyto věci v pořádku, může takováto policejní prohlídka narušit celý její chod. V průběhu kontroly navíc nelze na počítačích vůbec pracovat a v případě potřeby může policie některé počítače odvézt k přezkoumání.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru.

 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...