Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počítače dešifrují kamenný "diář" z počátku osídlování Ameriky

Břidlicová destička a její digitálně rekonstruovaný obsah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Břidlicová destička a její digitálně rekonstruovaný obsah | foto: Preservation VirginiaReprofoto

Tabulka, na kterou si před čtyřmi staletími první angličtí kolonisté psali vzkazy, umožnila vědcům získat důležité poznatky o prvních kontaktech osadníků s indiány.

Zásluhu na rozluštění mimoděk vyrytých čar mají nové zobrazovací a počítačové metody. Získané poznatky jsou tak důležité, že odborníci tabulku přirovnávají ke slavné Rosettské desce, kamenné stéle nesoucí nápisy, které umožnily rozluštění egyptských hieroglyfů.

Břidlicovou destičku o rozměrech 15 krát 20 centimetrů archeologové našli v centru historického Jamestownu loni v létě. Ležela ve studni vyhloubené pravděpodobně v roce 1609, tedy jen dva roky poté, co byla první úspěšná anglická kolonie na severoamerickém kontinentu založena. Kvalita vody brzy přestala vyhovovat a studna osadníkům posloužila jako jáma na odpad.

V současné době už vykopávky dospěly ke dnu studny. Pro archeology je obsah studny neocenitelným zdrojem informací, ovšem břidlicová tabulka je pravým pokladem. Obsahuje totiž mnohem víc záznamů, než by se vzhledem k jejím rozměrům velmi se blížícím formátu A5 zdálo možné.

Jako stokrát propsaný kopírák
Břidlicové tabulky v raném novověku sloužily jako náhrada za papír. Pisátko na tabulce zanechávalo bílou čáru, která se dala kdykoli smazat. Na destičky se tedy psalo jako na školní tabuli. Z hlediska historiků břidlicové tabulky představují snad nejhorší možné médium.

Naštěstí některé tahy pisátka v materiálu zanechaly i trvalejší stopy – rýhy. Díky pokročilým zobrazovacím metodám, jako je například rentgenová mikrotomografie, lze i ze zdánlivě neproniknutelné změti čar dešifrovat původní sdělení nebo alespoň jeho část.

Na obou stranách destičky jsou vyrytá slova, čísla i podobizny lidí v dobových oblecích. Kresby znázorňují rostliny a zvířata, se kterými se lidé žijící v Novém světě na začátku 16. století setkávali. Rozpoznat se dá například volavka a orel.

"Stejně jako nález Rosettské desky vedl k lepšímu porozumění starému Egyptu, přispívá i tato tabulka k poznání prvních let Jamestownu," říká Bill Kelso, muž, který postup vykopávek na místě řídí. Autor většiny textů používal psací písmo, které bylo v té době běžné v právnických dokumentech. Dochovaly se i znaky, které zřejmě zachycují výslovnost některých výrazů algonkinského jazyka, řeči nedaleko usazeného indiánského kmene. Slovník tohoto jazyka sestavil anglický učenec Thomas Hariot, ovšem kniha byla zničena během požáru v roce 1666. Žádné kopie slovníku se nedochovaly.

Tabulka nese poselství o dobové literatuře, umění a symbolech používaných prvními osadníky, vysvětluje Kelso a klade řečnickou otázku: "Jaký jiný artefakt nám toho může tolik říct?"

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...